Cyklisté patří k nejméně ukázněné skupině účastníků silničního provozu. U nehod často hraje roli alkohol

Alkohol nepatří ani za volant, ani na kolo - přesto to ale ne všichni respektují. Pro cyklisty v našich podmínkách není nějaké to pivo na výletě nic výjimečného, i když v Česku pro ně dál platí nulová tolerance alkoholu. Přitom u skoro třetiny nehod, které loni cyklisti způsobili, hrál alkohol roli. Vyplývá to z policejních statistik. Jenže dál platí, že ten, kdo si před jízdou na kole dá třeba jen malé pivo, porušuje zákon.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklista, kolo (ilustrační foto)

Cyklista, kolo (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Dám si normálně pivo. Vím, že by se to nemělo, ale dám si ho. Mám zkrátka žízeň,” řekl Radiožurnálu cyklista, které jel na oblíbené cyklotrase mezi Berounem a Srbskem. Ať už se ji rozhodnete projet z jakékoli strany, na obou koncích narazíte na restauraci. Personál mimo mikrofon prozradil, že u nich cyklisté pijou nejčastěji pivo. 

Minulý rok řešili policisté přes 5000 případů krádeží kol. Objasnit se jim podaří přibližně jen pětina

Číst článek

Cyklisté pod vlivem alkoholu sice nemohou přijít o řidičský průkaz jako lidé za volantem, ani jim nehrozí žádné trestné body, podle mluvčí policejního prezidia Hany Rubášové ale můžou dostat vysokou pokutu. 

Za přestupek může být uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun. Závažnější jednání opilého cyklisty může být kvalifikováno jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Nemůže být však cyklistovi zadržen řidičský průkaz. Tento doklad opravňuje k řízení motorového vozidla, kterým jízdní kolo samozřejmě není,” uvedla mluvčí.

Čtyři tisíce nehod

Pokud jde o alkohol, patří cyklisté podle policie k nejméně ukázněné skupině účastníků silničního provozu. Z policejních dat vyplývá, že se loni stalo na silnicích stalo přes čtyři tisíce nehod cyklistů. Polovinu z nich přitom zavinili sami lidi na kolech. Přibližně třetina z nich předtím pila alkohol. 

Kolem sčítače v pražském Podolí za rok prošlo nebo projelo 900 tisíc lidí. Více než 40 % byli cyklisté

Číst článek

Zhruba 30 % nehod, jak všech, tak u těch, kde došlo k těžkým následkům, je pod vlivem alkoholu. Určitě by nás to mělo varovat před tím, abychom zlehčovali vliv alkoholu na jízdu na kole,”  upozornil šéf Besipu Tomáš Neřold.

Zrušení nulové tolerance alkoholu u cyklistů už několikrát navrhoval Senát. Naposledy jim chtěl umožnit jezdit s nejvýše půl promile alkoholu v krvi. Návrh ale letos v březnu poslaneckou sněmovnou neprošel.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme