Jaké jsou nejrizikovější úseky českých silnic? Nejvíce se bourá ve Středočeském kraji, ukazují statistiky

Nejrizikovějším místem v Česku byly pro řidiče v letech 2016 až 2018 serpentiny v Červené Vodě v Pardubickém kraji. V jedné ze zatáček se na silnici I/11 v okrese Ústí nad Orlicí stalo 11 nehod, z toho pět vážných se šesti těžkými zraněními. Vyplývá to ze žebříčku nehod, jejichž důsledkem bylo těžké zranění či úmrtí. Sestavila jej pojišťovna Allianz na základě policejní databáze dopravních nehod.

Praha (Aktualizováno: 18:43 25. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pojišťovna Allianz sestavila žebříček nehod, jejichž důsledkem bylo těžké zranění či úmrtí. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Druhým nejrizikovějším úsekem se stala mírná zatáčka na silnici I/11 v okrese Šumperk v Olomouckém kraji. Jihovýchodně od obce Olšany, 500 metrů před odbočkou na Bohutín ve směru jízdy do Olšan, se za poslední tři roky stalo sedm nehod, z toho čtyři vážné. Tyto havárie přinesly pěti lidem těžká zranění.

Dálnici D1 kolem Brna uzavřely nehody kamionů. Kolony přesahovaly 11 kilometrů

Číst článek

Třetí místo v zemi obsadila zatáčka s křižovatkou poblíž obce Medonosy ve Středočeském kraji. Asi půl kilometru severně od obce se na silnici I/9 za tříleté období přihodilo 18 nehod, z toho čtyři vážné. Dva lidé na místě zemřeli a dva si odnesli těžká zranění.

V žebříčku dvaceti nejrizikovějších míst v Česku figurují některé regiony vícekrát. Nejhůře dopadl Středočeský kraj, který je za období 2016 až 2018 zastoupen pětkrát. Naopak kraje Karlovarský, Plzeňský a Vysočina se v první dvacítce vůbec neobjevily.

Víkendové nehody

„Nehodové lokality i jednotlivé dopravní nehody jsou všeobecně rozdílné, ovšem ze souhrnné statistiky lze vyvodit několik dílčích závěrů a specifikací. Převážná většina nehod se stala ve dne, na suché vozovce a viníkem byl řidič, který nebyl pod vlivem alkoholu,“ uvedl dopravní odborník Jaroslav Heinrich z HBH projektu, brněnské projekční kanceláře pro dopravní a inženýrské stavby. Ta se na vzniku Allianz Automapy podílí.

Ze 150 zkoumaných vážných dopravních nehod se 54 havárií stalo o víkendu. V deseti lokalitách se dokonce všechny nebo převážná většina nehod stala o víkendu. Bylo tomu tak i u tří ze čtyř vážných nehod v nejrizikovějším místě Středočeského kraje v zatáčce u Medonos.

Přestože větší část nehod se stala na suché vozovce, 46 havárií se stalo za mokra a ve 13 úsecích tento charakter nehod převažoval, a to například i v prvních dvou nejrizikovějších lokalitách Libereckého kraje. Celkem 13 nehod představovalo srážku s chodcem. Pouze 12 nehod se událo v nočních hodinách a u žádné ze 150 havárií nebyl prokázán viník pod vlivem alkoholu. Pro úplnost je třeba dodat, že u 14 dopravních nehod nebyla přítomnost alkoholu v krvi viníka zjišťována.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme