Nehody malých letadel jsou stále častější, může za to i podceňování počasí

Létání ultralightem nebo malým letadlem je jako koníček stále populárnější. Loni však tato záliba skončila pro 18 lidí smrt. Podle Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v Česku je to meziročně o deset více.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda malého letadla

Nehoda malého letadla | Foto: Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN)

Během letních měsíců se létá rekreačně nejvíce. V červenci a srpnu tak dostává ÚZPLN nejvíce hlášení o incidentech v letecké dopravě. V roce 2016 se na území České republiky stalo celkem 77 leteckých nehod. Havarovalo i sedm bezpilotních prostředků.

Při nehodách zemřelo 18 lidí, což je více než stoprocentní nárůst. „Je to dáno bohužel tím, že i světově u nás stojí za nehodami z 80 % lidský faktor. To znamená, že nezvládnutí pilota, podcenění povětrnostních podmínek a zanedbaná údržba,“ říká pro Český rozhlas Josef Bejdák z ÚZPLN.

Mezi velké nepřítele pilotů se řadí výkonný laser. Za rok 2016 přijal ÚZPLN 35 oznámení o ohrožení bezpečnosti letového provozu právě laserem. Piloty trápí i ptáci. Za loňský rok přijal ústav celkem 161 hlášení o střetu s ptákem nebo jiným zvířetem.

„Piloti mají tendenci podceňovat to počasí. Ono je krásně, ono je nádherně vidět, ale v tom vzduchu prostě není vidět všechno. Třeba jako vidíme, když teče voda. Že tam je nějaká turbulence ve vzduchu vidět není. Tam se člověk musí naučit, kdy a kde to má očekávat,“ upozorňuje letecký meteorolog Jacek Kerum.

Pilotní průkaz na malé letadlo dnes zájemce vyjde zhruba na 50 tisíc korun. Při splnění všech podmínek ho žadatel může získat už za měsíc. Úroveň výcviku budoucích pilotů je ale podle českého Aeroklubu v naší zemi vysoká. Zpřísnění by podle organizace počet nehod nesnížilo.

O pilotní průkaz nejčastěji chodí žádat podnikatelé, kteří využívají létání k přesunu mezi místy jejich podnikání. Další velká část lidí pak o průkaz žádá kvůli zábavě a vyzkoušení nového koníčku.

Graf počtu osob, které zahynuly při leteckých nehodách na území ČR | Foto: Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN)

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme