Kalamitní stav v dopravě. Dálnice blokují na řadě míst hromadné dopravní nehody

Na jižní Moravě kvůli sněžení nastal kalamitní stav v dopravě, informuje krajský koordinátor dopravy KORDIS JMK na svém webu. Řidiči aut i cestující na většině autobusových linek musejí očekávat zpoždění. Dopravní situaci po celém Česku podrobně sledujeme, aktuální stav najdete níže.

Aktualizujeme Praha/Brno (Aktualizováno: 22:29 16. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na 99. kilometru D1 směrem na Prahu se srazilo deset nákladních aut, autobus a dvě nákladní auta. | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Silnice Tanvald - Harrachov, 22.00

Silničáři ve 22:00 otevřeli pro nákladní vozy nad 3,5 tuny silnici 10 z Tanvaldu do Harrachova a dál do Polska. Uzavřena byla od rána kvůli sněžení.

99. km na Brno se jede, na Prahu zavřeno, 21.56

Kolem 99. kilometru dálnice D1 u Větrného Jeníkova na Vysočině byl po odpoledních nehodách více než tří desítek vozidel obnoven provoz dvěma pruhy ve směru na Brno. Směr na Prahu je ale pořád zcela uzavřen, vyprošťovací práce havarovaných aut podle aktuálních informací policie a hasičů potrvají nejspíš ještě několik hodin. Kvůli nehodám byla dálnice uzavřena v obou směrech kolem 12:30. Zraněno bylo deset lidí, převážně lehce.

94. km D3 pozor na nehody, 20.56

Dvě nehody komplikují provoz na 94. kilometru dálnice D3 mezi Soběslaví a Veselím nad Lužnicí na Táborsku. U jedné z nich zasahují záchranáři. ČTK to ve 20:30 řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Od půlnoci do 20:30 řešila policie v jižních Čechách 74 nehod. Dálnice D3 byla krátce zavřená kolem 13:00, po nehodě u středočeského Miličína.

I/4 Vimperk - Strážný opět otevřeno, 20.18

Po nehodě kamionu je opět otevřen hlavní silniční tah I/4 z Vimperka na Strážný. Provoz policie obnovila před 20:00. 

D8 - směr Německo uzavřená

Dálnice D8 je na Ústecku ve směru na Německo uzavřena. V hlubokém sněhu uvízlo v úterý v pozdním odpoledni ve stoupání několik nákladních aut. Problémy se sjízdností jsou znovu také ve směru na Německo z Chomutova k Hoře Sv. Šebestiána. V nižších polohách Ústeckého kraje sníh roztál, se sněhovými jazyky musejí počítat řidiči v Krušných horách.

D1 u Brna už jezdí, na Prahu ještě auta stojí, 17.50

Policie kolem 17.00 zprovoznila všechny úseky dálnice D1 u Brna, které uzavřela kvůli dopravním nehodám. Kolona se po třech hodinách začala pomalu rozjíždět. Na jižní Moravě od dnešního rána sněžilo, počet nehod od rána do 14.00 přesáhl stovku.

Silnice z Ostravice, 16.00

Sněžení komplikuje sjízdnost v Moravskoslezském kraji. Kvůli špatnému počasí musela být uzavřena silnice z Ostravice na Bílou na Frýdecko-Místecku a dále na Horní Bečvu na Vsetínsku v Beskydech. Uzávěra dlouhá zhruba 21 kilometrů je platná v obou směrech pro těžká nákladní vozidla nad 3,5 tuny. Řekla to policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Opatření je zatím platné do pátečního poledne. Podle informací silničářů by řidiči na cestách měli být opatrní. Sjízdnost na některých místech komplikuje sníh a kvůli srážkám může být snížená viditelnost. Fouká nárazový vítr.

Nehody 36 vozidel na D1, 15.50

D1 na 99. km na Vysočině obousměrně blokují nehody. Jde o 36 vozidel, hlavně kamiony. Tři lidé byli zraněni. Doprava kolabuje i na okolních trasách.

Dálnici směrem na Prahu zablokovaly nehody kolem 173. kilometru, dále pak na 204., 207., 209. a 220. kilometru, policie odklání provoz nejbližšími sjezdy, kolony jsou často i na objízdných trasách. Některé nehody jsou hromadné, často v nich figurují kamiony.

U Tvarožné zůstalo stát v koloně ve směru na Prahu mnoho aut s pasažéry včetně dětí, hasiči jim vezou teplé nápoje.

Video regionální redakce České televize:

Další nehoda na 208. kilometru D1, 15.21

Další hromadná nehoda na 208. kilometru zastavila provoz na D1 ve směru na Ostravu. 

Nehoda mezi Jihlavou a Humpolcem, 15.13

208. kilometr D1, 15.05

Jiříkov na Děčínsku, 14.55

U Jiříkova na Děčínsku sjel autobus do příkopu. Hasiči pomohli cestujícím ven. Uvedl to mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Jednu ženu odvezla záchranná služba. Dopravu ve Šluknovském výběžku komplikuje nový sníh.

Od rána 100 nehod, 14.55

Dálnice D1 v okolí Brna ve směru na Prahu je kvůli sérii nehod neprůjezdná, D2 ve směru na Bratislavu blokuje vzpříčený kamion. Na jižní Moravě od dnešního rána sněžilo, počet nehod od rána do 14.00 přesáhl stovku. „Vyjíždějte jen v nezbytných případech, jeďte opatrně a dbejte aktuálních pokynů policistů. Zimní výbava je samozřejmostí,“ uvedl mluvčí policie Pavel Šváb.

Mapa nehod od Ředitelství silnic a dálnic na facebookovém profilu novináře Filipa Rožánka:

Video z twitterového účtu novináře Filipa Horkého

Provoz na D3 obnoven, 14.40 

Dálnice D3, která byla v úterý kolem 13.00 na 63. kilometru směrem na Prahu zavřená, je opět průjezdná. Příčinou byla nehoda u Miličína na Benešovsku, auta v koloně stála až na dálnici. Uvedl to pracovník Ředitelství silnic a dálnic ze střediska v Chotovinách na Táborsku.

Policie od rána řešila v kraji téměř 30 nehod, z toho více než třetinu na Táborsku. Ve 14.00 to řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Silničáři nyní zasahují hlavně na Jindřichohradecku.

Uzavřená D35, 14.30

Policisté uzavřeli dálnici D35 na trase Olomouc - Lipník nad Bečvou kvůli sněhu na vozovce. Sníh pokryl i ostatní silnice v kraji, jsou však sjízdné.

Jižní Morava, 14.00

Počet nehod na jižní Moravě od rána do 14.00 přesáhl stovku, hlásí policie. Nejsilněji sněžilo kolem poledne, komplikace čekají řidiče po celém kraji.

Situace v Česku

„Komplikovaná situace je zatím hlavně na Znojemsku a v okolí Brna,“ stojí na webu. Podle informací platných ke 13.45 je prakticky nesjízdná dálnice D1 mezi Vyškovem a Brnem, stejně jako frekventovaná silnice mezi Černou Horou a Lipůvkou na Blanensku a řada okresních silnic.

Nehody na jižní Moravě na dálnici D1 se staly krátce po poledni. Policie provádí odklon přes 178. exit u Ostrovačic a přes 210. exit u Holubic. Podle Mikošky se záchranné složky k nehodám těžko dostávají. „Řidiči jsou neukáznění a nevytvářejí pro nás uličku, kterou bychom mohli projet,“ uvedl Mikoška.

Varování meteorologů

Ve východní polovině České republiky může v úterý odpoledne při intenzivním sněžení místy napadnout až deset centimetrů sněhu. Na silnicích tak může vznikat kalamitní situace, sdělil Český hydrometeorologický ústav. Sněžení bude podle něj postupovat směrem k severovýchodu a od západu budou srážky postupně slábnout.

Zatím není jasné, kolik aut se srazilo na 173. kilometru. Hasiči tam ale z dodávky museli vyprostit jednoho zraněného člověka, kterého předali záchranářům. O kilometr dříve je hromadná nehoda. „Srazilo se tam šest kamionů, dodávka a dvě osobní auta,“ popsal Mikoška. Hromadná nehoda by měla být bez zranění.

Více aut se srazilo i na 207. kilometru, kde je také zraněný člověk. Podle Mikošky museli hasiči zraněného transportovat do sanitky. Další nehodu hasiči evidují na 204. kilometru, kde se převrátila cisterna a zůstala ležet na komunikaci. Další nehoda je hlášená na 220. kilometru, kde se srazily dva nákladní vozy.

Další problematická místa na D1 jsou na Vysočině, kde dálnici po poledni v obou směrech po poledni zablokovaly nehody na 99. kilometru. Ve směru na Prahu havarovalo podle prvních informací policie asi deset nákladních vozidel a dvě osobní auta. Nejméně jeden člověk byl zraněn.

Směrem na Brno má policie hlášenou nehodu kamionu a autobusu na 100. kilometru, při této události nejsou zranění hlášeni.

Na 99. kilometru D1 směrem na Prahu se srazilo deset nákladních aut, autobus a dvě nákladní auta. | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Nehoda na D8 a uzavření D3

Nehoda osobního a nákladního vozu uzavřela také dálnici D10 na 38. kilometru ve směru na Prahu poblíž Pískové Lhoty. Nikdo nebyl zraněn.

Odstraňování následků může trvat i několik hodin. Kamion zablokoval všechny jízdní pruhy," uvedla mluvčí mladoboleslavské policie Lucie Nováková. Policisté na místě vyšetřují příčinu a okolnosti nehody, následovat bude odstranění havarovaných vozidel z jízdních pruhů.

V severní části středních Čech v úterý místy komplikovaly dopravu sněhové přeháňky, v průběhu dne se objevují většinou dešťové přeháňky. Všechny silnice jsou sjízdné, místy se zvýšenou opatrností.

Dálnice D3 byla kvůli nehodě u Miličína na 63. kilometru uzavřena. Od 14. hodiny je znovu průjezdná. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme