Na silnicích o Velikonocích zemřelo šest lidí, dvakrát víc než loni. Přibylo i nehod zaviněných alkoholem

Při dopravních nehodách v Česku za čtyři dny od Velkého pátku do Velikonočního pondělí zemřelo šest lidí. Předběžná čísla pro Radiožurnál okomentoval ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Proti loňsku je počet obětí dvojnásobný. Podle Lercha se zvýšil také počet nehod a přibylo nehod zaviněných pod vlivem alkoholu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie o Velikonocích posílila hlídky na silnicích (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Podle celkových předběžných čísel za velikonoční období policisté řešili celkem 937 dopravních nehod, při kterých bohužel zemřelo šest osob, 283 bylo těžce zraněno,“ řekl Tomáš Lerch Radiožurnálu.  

„Co se týče celkové statistiky dopravních nehod – nárůst jsme zaznamenali jak v počtu celkových šetřených nehod, tak i u následků, tedy počtu usmrcených a zraněných,“ dodal.

O Velikonocích zemřelo na silnich nejméně pět lidí, nehod pod vlivem alkoholu policisté evidují 50

Číst článek

Na silnicích umírali podle Lercha zejména nejzranitelnější účastníci provozu. „Upozorňovali jsme, že Velikonoce v druhé polovině dubna, kdy se dá očekávat lepší počasí, znamenají velké riziko vůči zranitelnosti všech účastníků silničního provozu a to se také potvrdilo – z šesti usmrcených jsou tři motocyklisté a dva cyklisté,“ upozornil Lerch.

Poslední velikonoční obětí nehody byl devětačtyřicetiletý cyklista, který v pondělí spadl z kola v Branišovském lese u Českých Budějovic. Pravděpodobně nezvládl rychlou jízdu.

Oběti nehod

Jednou z nedělních obětí nehod je řidič středního věku, který odpoledne mezi Mýtem a Strašicemi na Rokycansku narazil v osobním autě do stromu. V sobotu v podvečer zemřel třiadvacetiletý motorkář v Karviné. Pravděpodobně ve vysoké rychlosti nezvládl průjezd zatáčkou a najel do plynové přípojky.

Dopravní policisté považují velikonoční svátky za jedno z nejrizikovějších období roku. Lidé často cestují za příbuznými na větší vzdálenosti a vyjíždějí také sváteční řidiči. Policie se při letošních kontrolách během velikonočního týdne opět zaměřovala na zákaz požívání alkoholu a drog, ale také na pravidla bezpečného poutání v autech a používání dětských autosedaček. Rizikové z hlediska alkoholu za volantem bývá hlavně Velikonoční pondělí s tradiční pomlázkou.

Od roku 2000 byl dosud nejtragičtější velikonoční víkend v roce 2003, kdy zemřelo při nehodách 25 lidí. Tři oběti si dopravní nehody stejně jako loni vyžádaly v letech 2011 a 2013.

Veronika Šírová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme