Nejčastější prohřeškem řidičů je překročení povolené rychlosti

Za poslední rok, kdy v Česku platí bodové hodnocení dopravních přestupků, nasbíralo nějaký trestný bod skoro půl miliónu řidičů. Vyplývá to z nejnovější statistiky ministerstva dopravy. Horní hranice dvanácti bodů už dosáhlo necelých 1700 řidičů. O novém zákoně se už rok vedou vášnivé spory. Lidé většinou věří, že se provoz na českých silnicích zklidnil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprava v noci

Doprava v noci | Foto: Jan Rosenauer

"Zlepšil ho první měsíc poté, co to bylo zahájeno. Řidiči jezdili, bylo to úžasné. Byl to ráj na silnici. Ale dá se to obejít, čili je potřeba systém dodržovat důsledně. Myslím tím ze strany policie a kompetentních orgánů." Podle náměstka ministra dopravy Ivo Vykydala může policii pomoci například úsekové měření rychlosti, které odhalí dopravní přestupek i bez přítomnosti policisty.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky je nejčastějším prohřeškem překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci o méně než 20 km/h. "Na druhém místě je porušení povinnosti vyplývající ze zákazové nebo příkazové značky, to je například porušení zákazu vjezdu. Na třetím místě je opět rychlost, a to v obci o více než 20 km/h," upřesnil.

Podle odborníků není český bodový systém ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi nijak zvlášť přísný. Chybí ale například možnost odečíst body za absolvované školení a větší péče o mladé začínající řidiče.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme