Nejdelším dnem v roce začíná astronomické léto

Teprve dneska můžeme říct, že je tu skutečně léto. Slunce totiž v 08:46 středoevropského letního času vstoupilo do znamení Raka, čímž začíná na severní polokouli astronomické léto. Meteorologové předpovídají, že jeho začátek bude obzvlášť horký.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koupel ve fontáně | Zdroj: ČTK

Slunovrat byl odpradávna příležitostí k oslavám a veselí. Keltové v tento den pořádali slavnosti zasvěcené bohyni Matce a zapalovali ohně na počest Slunce. Tradice oslav slunovratu přetrvala zejména v severských zemích dosud.

Slaví se ale i v Česku. V Praze 13 mohou například lidé zajít na oslavy na Sluneční náměstí, kde bude připraven program pro děti. Jak říká Pavel Suchan z Astronomické ho ústavu Akademie věd, zároveň je to příležitost oslavit nejdelší den v roce. Bude trvat více než 16 hodin.

"Slunce dnes vyšlo ve 4:41 a zapadne ve 21:13. To znamená, že dnes prožijeme nejdelší den v roce. To je dáno právě tím okamžikem letního slunovratu," upřesnil Suchan. Datum a čas slunovratu nejsou vždy stejné. Mění se vzhledem k planetárnímu cyklu.

První letní den by měl být letní i podle počasí. Teplota má dnes stoupnout až ke třicítce, v dalších dnech by mohly přijít bouřky. Jaké ale bude celé letošní léto, meteorologové nedokážou říct. Měsíční výhled na poslední červnovou a první červencovou dekádu mluví o průměrném množství dešťů a nadprůměrné teplotě.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme