Nejdřív české reálie, pak bydlení a práce. Stát chystá nový program integrace uprchlíků

České úřady zřídí asi čtyři stovky nových míst pro uprchlíky, které by měla země přijmout na základě nedávné dohody o přerozdělení migrantů v rámci EU. Zároveň stát připravuje i nový program jejich integrace. Návrh připraví ministerstvo vnitra, které však bude spolupracovat i s dalšími resorty. Českému rozhlasu to řekla Pavla Novotná z odboru azylové a migrační politiky na ministerstvu vnitra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Bavorska dorazilo během soboty asi sedm tisíc lidí, kteří žádají o azyl v Německu.

Do Bavorska dorazilo během soboty asi sedm tisíc lidí, kteří žádají o azyl v Německu. | Zdroj: Reuters

Integrace by podle Novotné měla mít dvě fáze. První spočívá v tom, že poté, co lidé dostanou status mezinárodní ochrany v České republice, získají základní informace a dovednosti, aby se dovedli orientovat v prostředí, kde se ocitli.

To by se dělo ještě v nějakých uprchlických zařízeních hromadnějšího typu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O státním integračním programu debatují zástupkyně ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavla Novotná a ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek

„Nám se tento koncept velmi osvědčil už v minulosti při realizaci přesídlování, kdy je snaha těmto lidem po určitou dobu poskytnout základní informace o tom, jak funguje česká společnost, poskytnout jim zejména velmi intenzivní výuku českého jazyka a zahájit kroky například k rekvalifikacím, uznání kvalifikací a podobně,“ uvedla Novotná.

Druhá fáze, která by navazovala, by pak byla už „na ryze individuální bázi“. „Spočívá v tom najít konečné místo pobytu, které by mělo být vázáno zejména na získání zaměstnání, ubytování a všech dalších problematik,“ doplnila Novotná.

S takovýmto modelem integrace souhlasí i ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. „Jen bych rád viděl ujištění, že to prvotní přijetí nebude v detencích,“ zdůraznil.

Novotná vysvětlila, že první dny jsou lidé standardně v takzvaném přijímacím středisku, které uzavřené je.

„A to z důvodu karantény, zdravotních prohlídek a prvotních identifikačních úkonů na území České republiky. Je to součást i evropských minimálních standardů, které v této oblasti existují,“ uvedla Novotná.

V dalších fázích jsou pak již uprchlíci umisťováni do otevřených středisek.

Návrh nového integračního programu by měla vláda dostat nejpozději do konce roku.

Uprchlíci, které mají přijmout jednotlivé země EU | Foto: Český rozhlas

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme