Nejen piloti si připomínají výročí Bitvy o Anglii

71. výročí Bitvy o Anglii si dnes připomenou i lidé v České republice. Dějištěm pietního aktu bude pražském Náměstí Svobody. U této příležitosti nebudou chybět ani speciální hosté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská stíhačka Spitfire námořní letky VCS-7 označená invazními pruhy

Britská stíhačka Spitfire námořní letky VCS-7 označená invazními pruhy | Foto: U.S. National Archives

Do České republiky už před několika dny přicestovala šestice někdejších československých pilotů, kteří působili u britského královského letectva, v takzvaných RAF. Ministr obrany Alexander Vondra jim udělil medaili, která je oceněním jejich zásluh v boji proti nacistické okupaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nikola Bojčev v Ranním Radiožurnálu: 71. výročí Bitvy o Anglii si dnes připomenou i lidé v České republice

Piloti vzpomínají na službu v RAF jako na samozřejmost, boj za svobodu brali jako povinnost. Mnozí se dodnes podivují, že jim britské letectvo za jejich služby platilo. Jedním z účastníků byl i bývalý navigátor od 68. noční stíhací perutě, plukovník Zbyšek Nečas.

„Byl to vlastně začátek létání podle přístrojů. Nacisté měli tehdy dosti velkou převahu ve vzduchu, také dělali nálety a naše úloha byla hlavně obrana měst a pokusit se sestřelit co nejvíce bombardérů.“

Nebezpečných situací byla celá řada. Českoslovenští piloti byli s těmi polskými prvními cizinci v britském královském letectvu.

Návrat domů po skončení války ale měl hořkosladkou příchuť. Po nástupu komunistů k moci měli vojáci, kteří za války sloužili na západě, hodně těžký život. Zmíněná šestice pilotů a mnozí jejich kamarádi a kolegové buď na ostrovech zůstali, nebo se do Velké Británie vrátili, jako třeba podplukovník Jiří Pavel.

„V 69. roce, kdy bylo uvolnění, manželce onemocněl otec, takže pojedeme do Anglie. Já tam nechtěl zůstat. To už jsme pracoval v JZD.“ Nakonec Jiří Pavel zůstal v Británii přes 40 let.

Piloti, kteří dostali medaile a dnes se účastní pietního aktu, strávili ve Velké Británii více než polovinu života. Mnozí se oženili už v době války. Přesto se do své rodné země vracejí rádi, jak přiznali. A doufají, že nebudou chybět ani příští rok.

Navštivte naše speciální stránky věnované 2. světové válce.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme