Nejistota kolem placení DPH by dnes měla skončit

Obchodníky a drobné podnikatele doslova ochromily zmatky a nejistota kolem daňových změn. Podle nich by měli zákonodárci co nejrychleji rozhodnout, zda vůbec a jaké změny daně z přidané hodnoty budou platit po 1.květnu. Sněmovna by o tom mohla rozhodnout už dnes, ale protože v ní vládní koalice nemá dost hlasů na to, aby nový daňový zákon prosadila a přehlasovala veto prezidenta, je možné, že se pokusí hlasování o několik dnů odložit. To by se ho mohl zúčastnit i zraněný ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla po večerním jednání

Vladimír Špidla po večerním jednání | Foto: Martin Štěrba

Ještě dnes ráno před jednáním Poslanecké sněmovny se bude premiér Vladimír Špidla snažit získat opozici, aby zvedla ruku pro zákon o dani z přidané hodnoty. Včerejší večerní schůzky s vedením ODS a komunisty totiž žádnou shodu nepřinesly. Další variantou vládní koalice je odložit projednávání zákona na čtvrtek a doufat, že bude přítomen už i zraněný Cyril Svoboda, jehož hlas je nezbytný pro přehlasování prezidentského veta. Opoziční parlamentní strany ODS i KSČM setrvaly na svých stanoviscích s tím, že pro zákon hlasovat nebudou. Přesto šéf komunistů Miroslav Grebeníček nepovažuje večerní schůzku za zbytečnou. "Užitečná může být především v tom, že vládní koalice si teď uvědomí, že skutečně reforma veřejných financí by měla být záležitostí širšího politického konsensu. To se bohužel nestalo."

Zatímco s komunisty jednal premiér skoro hodinu, schůzka s předsedou ODS Mirkem Topolánkem trvala jen asi 15 minut. Když se koalice dohodla, že jednání odloží na konec týdne a Klause se pokusí přehlasovat za účasti zraněného Svobody, pak už, podle slov Topolánka, nebylo se Špidlou o čem jednat. ODS byla podle předsedy ODS ochotna diskutovat o podpoře technické harmonizační novely o DPH, která by v případě nepřijetí zákona zabránila zmatkům v daňových pravidlech po 1. květnu. Za dané situace bylo ale prý takové jednání zbytečné.

Pokud by klíčové hlasování o zákonu o DPH přesunula sněmovna až na čtvrtek a přítomen by byl i zraněný Cyril Svoboda, pak by koalice mohla prezidentské veto přehlasovat.

Zákon o DPH má po vstupu do Evropské unie snížit základní sazbu z 22 na 19 procent, přesunout do ní řadu položek ze snížené pětiprocentní sazby a zrušit povinnost firem platit zálohy na DPH. Ekonom David Marek pro Radiožurnál potvrdil, že neschválení zákona by mohlo některé z firem přivést do existenčních problémů. "Skutečně může, zejména výraznou komplikací je otázka platby zálohy za daně z přidané hodnoty za 2. čtvrtletí nebo za měsíc duben. Celková suma této zálohy by mohla dosáhnout až 10 miliard korun a jsou to prostředky, se kterými firmy ani podnikatelé nepočítaly. Mohli je využít jinak a pro ty menší to může skutečně být existenční záležitost."

Spolumajitel pivovaru Černá Hora a zároveň prezident českého i celoevropského Svazu malých nezávislých pivovarů Jiří Fusek má za to, že nečinnost politiků naše obchodníky silně poškozuje. "Nemáme dodnes vytištěny ani ceníky. Může se nám stát, že některý obchodník se zasekne, řekne, vy jste mne včas neinformovali, tady máte smlouvu. Já neuznávám změny, které doporučujete. Máme připravena v rezervě opatření, ale dodnes jsme nikdo nedokázali je dát na papír, natož vytisknout."

Nejistota podnikatelů by ale dnes měla skončit. Ministerstvo financí totiž poté, kdy už bude jasné, jak dopadlo případné hlasování poslanců k novele zákona o DPH, zveřejní své stanovisko k této věci. Zprávu vydá buď po hlasování poslanců anebo po rozhodnutí o přesunu hlasování na čtvrtek.

Markéta Kaclová, Lucie Weissová, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme