Nejlépe jde vidět do financí Pirátů a Zelených, hodnotí Transparency International. Pokulhávají SPO a SPD

Nejtransparentnější financování kampaně mají Zelení a Piráti, uvedla ve čtvrtek organizace Transparency International (TI). Kladně hodnotí také průhlednost kampaně hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto)

Volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Naopak nejméně průhledná je podle organizace kampaň Strany práv občanů (SPO), nejasnosti ohledně financování kampaně vidí TI také u hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, u Realistů a u Svobodných. SPD, Svobodní a Realisté se proti hodnocení ohradili. Podle SPO jde o kampaň proti prezidentovi.

Transparency International sestavilo žebříček na základě několika kritérií hodnocení 13 stran, které mají podle průzkumů nejvyšší volební potenciál.

Stranám a hnutím hrozí 121 řízení kvůli nedodržení pravidel hospodaření

Číst článek

Sleduje dohledatelnost plánovaných výdajů na kampaň, pohyby na transparentním účtu, strukturu příjmů strany, využívání různých komunikačních kanálů či spolupráci s dobrovolníky a se třetími osobami.

Ředitel TI David Ondráčka řekl, že organizace šla při hodnocení stran nad rámec toho, co vyžaduje zákon o financování politických stran. „Pokud je kampaň neprůhledná z hlediska sponzorů a vazeb na mediální agentury, tak je jasná vazba k následné potenciální korupci při řízení státu. Pokud strany nejsou průhledné, zavazují se, získávají podivné slevy a mají nejasné sponzory, kteří jsou napojeni na zakázky, dotace a podobně, tak se to může následně projevit v řízení státu,“ řekl.

Jan Veleba, předseda Strany práv občanů, která skončila v hodnocení TI jako nejhorší, na dotaz serveru iROZHLAS.cz řekl, že nezná způsob vyhodnocování. 

„Já ten systém vůbec neznám, nemůžu to komentovat, ale v tuto chvíli bych to viděl tak, že je to jedna z odnoží kampaně proti prezidentovi, protože jak známo, prezident republiky tu stranu založil a je stále náš čestný předseda,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Veleba.

Hodnocení TI pak zkritizovala SPD. „Všechny údaje o financování našeho hnutí zveřejňujeme podle zákona, přičemž údaje, které požaduje TI, jsou veřejně dohledatelné,“ uvedl v tiskovém prohlášení Okamura. Organizace podle něj manipuluje veřejným míněním, podporuje své chráněnce a očerňuje jejich konkurenty.

Kritéria jsou náhodná, reagují strany

„Je zcela absurdní, že Svobodní, kteří do svých interních financí vnesli transparentnost dávno předtím, než to jakákoliv legislativa nařizovala, a kteří spolu s Piráty byli vždy průkopníky v tomto směru, jsou hodnoceni takto negativně. Kritéria zvolená TI jsou zcela nahodilá a hodnocení se vůbec nezakládá na pravdě,“ reagoval na zprávu TI místopředseda Svobodných Radim Smetka.

Hodnocení transparentnosti financování volební kampaně:

Strana

Známka

Zelení

1,1

Piráti

1,1

STAN

1,5

TOP 09

1,6

KSČM

2,1

ČSSD

2,3

ODS

2,5

KDU-ČSL

2,6

ANO

2,7

Svobodní

3,1

Realisté

3,1

SPD

3,2

SPO

3,6

Kriticky se k hodnocení staví i Realisté. „Nechtěli jsme se podílet na monitoringu tohoto typu, neboť jediným, kdo má právo kontrolovat hospodaření stran, je Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran. TI nepovažujeme za organizaci, která by měla právo po nás vyžadovat informace nad rámec zákona a navíc ji samotnou nelze považovat za objektivní a nezaujatou,“ napsala mluvčí strany Jana Malíková.

TI podle Ondráčky hodnocení stran cíleně zveřejňuje před volbami, přestože kampaň ještě není uzavřená a dá se očekávat rychlý nárůst výdajů v jejích posledních dnech.

„Máme za cíl ovlivnit chování aktérů na politickém trhu a přispět k maximální otevřenosti. A to i s tím, že se to v horké fázi mnoha lidem nemusí líbit, že nás mohou kritizovat za to, že jsme neposbírali všechna data,“ řekl Ondráčka.

Situace se zlepšila, hodnotí Ondráčka

Dále podotkl, že i přes výhrady k otevřenosti některých stran je situace výrazně lepší, než byla před několika lety. Tehdy podle něj strany zveřejňovaly nejvýš hrubé odhady plánovaných nákladů.

„Strany jsou pod mnohem větším tlakem a mnohdy i dobrovolně zveřejňují více, snaží se z otevřenosti informací udělat plus. Ví, že průšvih s financováním kampaně nebo se skrytými sponzory pro ně může být velmi nepříjemný v posledních týdnech před volbami,“ řekl.

Podle TI situaci pomáhá zlepšovat zákon o financování stran. Ani stanovení limitu výdajů na kampaň 90 milionů korun a zavedení povinnosti vést transparentní účet ale podle organizace všechny problémy neřeší.

Analytik Petr Vymětal, který se na hodnocení stran podílel, upozornil, že na transparentních účtech nejsou všechny výdaje, například mzdy pracovníků, co se na kampani podílejí.

Podle analytika Ondřeje Cakla zase monitoring inzerce ukazuje, že řada stran měla výrazně větší pokrytí, než by odpovídalo běžným ceníkovým cenám, pokud jsou údaje za inzerci uvedené na transparentním účtu správné.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme