Nejlepší firmy platí svým lidem až 100 000 korun měsíčně, zjistila MfD

Mladá fronta Dnes přináší žebříček firem v České republice, které na mzdách vyplácejí svým zaměstnancům nejvíce. Poslanci podle Práva tají zaměstnávání svých blízkých. Lidové noviny objevily, že Jihočeši plánují lanovku do Rakouska místo sjezdovky v Česku. Jak uvádějí Hospodářské noviny, Brusel se snaží rozhýbat trh práce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Zaměstnanci nejlépe platících firem v Česku vydělávají přes 100 000 Kč měsíčně. Vyplývá to z žebříčku, který na základě účetních závěrek firem sestavila Mladá fronta Dnes. Vůbec nejvyšší průměrnou mzdu, 118 485 korun hrubého měsíčně, objevila v německé softwarové firmě SAP. Firmy, které se zabývají informačními technologiemi, jsou v platové hitparádě zastoupeny nejčastěji. V první desítce je jich šest.

Mladá fronta Dnes připomíná, že průměrný plat v Česku byl loni necelých 19 000. Dvě třetiny Čechů nedosáhnou ani na tento průměr. Mnoha lidem to může přijít nespravedlivé, ale vysoké platy většinou mají logický důvod. Velkou roli v těchto oborech hraje nedostatek kvalitních lidí. Konkurenční prostředí také tlačí na růst mezd. Nadstandardní výdělky jsou ale vyvážené vysokým pracovním nasazením.

Firmy proto nabízejí zaměstnancům množství dalších výhod. Nepeněžní bonusy se v jednotlivých společnostech značně liší. Nejčastější odměnou je mobilní telefon, možnost využít služební automobil k soukromým účelům nebo příspěvky na penzijní připojištění.

Jak se poslanci vyhnou kritice veřejnosti za to, že vylepšují rodinný rozpočet zaměstnáváním manželky, otce, syna nebo dcery jako asistentů? Přišli podle deníku Právo na jednoduchý způsob, když na internetu zveřejnili pouze část svého týmu spolupracovníků a před veřejností utajili zbytek. A to jsou právě rodinní příslušníci.

Jejich jména nemohou nikde vyplavat, pokud k tomu nedají výslovně souhlas. Tato podmínka plyne podle Úřadu pro ochranu osobních údajů ze zákona. Každý poslanec má měsíčně nárok na 24 000 korun pro asistenci. Tuto částku může poskytnout buď jednomu člověku nebo ji může rozdělit pro víc pomocníků. Se všemi ale musí Sněmovna mít uzavřenou smlouvu.

Lanovka do Rakouska místo sjezdovky v Česku - tak by mohl skončit dlouholetý spor o možnou výstavbu dalšího lyžařského areálu na Šumavě. Lidové noviny citují některé jihočeské politiky, že obce v okolí lipenské přehrady by mohly vydělávat na sjezdovém lyžování, aniž by se musela stavět nová sjezdovka.

Stačilo by podle nich, kdyby z obce Nová Pec vedla lanovka na vrch Hraničník, odkud by se lyžaři napojili na sjezdovky v rakouském lyžařském areálu Hochficht. Peníze za ubytování, stravování a další služby by ale zůstaly v Česku. Ekologům se ale ani tento projekt nelíbí. Neřeší podle nich negativní vliv na hydrologické a lesnické podmínky v lipenské oblasti.

Mladá fronta Dnes se zamýšlí nad plánovaným povyšováním plukovníků. Policejní prezident Vladislav Husák byl kritizovaný za postoj k zásahu na CzechTeku. Generálnímu řediteli věznic Luďkovi Kulovi zase utekli z vězení dva vrazi. Oba teď zřejmě čeká povýšení na generálmajory. Nejsou sami - povýšení mají být i další tři vysocí důstojníci. I oni byli kritizováni za kroky ve své funkci, případně za chování podřízených.

Jak deník píše, šéf civilní rozvědky Karel Randák sklidil kritiku například za to, že jeho podřízení byli v podezření, že ovlivňovali soudce. A to v závažném případě vydání zatykače na podnikatele Tomáše Pitra. Podřízení Lubomíra Kvíčaly, který se stará o bezpečnost politiků, zase opakovaně porušovali dopravní předpisy. Generálské prýmky má dostat i šéf západočeské policie Antonín Moltaš, v jehož revíru se loňský CzechTek konal.

Brusel se podle Hospodářských novin snaží rozhýbat trh práce. Na webu zveřejnil evropskou databázi volných míst. Kolik řidičů potřebuje Irsko, restauracím ve Švédsku chybí asi 420 kuchařů - podobné informace se dají nově zjistit ma internetovém serveru Eures. Mají obsahovat nabídku až jednoho miliónu míst v celé Unii, a také ve Švýcarsku, Norsku a na Islandu.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme