Nejlepší maturanti byli z Prahy, nejhorší z Ústeckého kraje

Stání maturitu zvládli nejlépe pražští studenti. Na druhém konci zůstali žáci z Ústeckého kraje. Výsledky dnes představil ministr školství Josef Dobeš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Překvapením podle něj je Moravskoslezský kraj, který se z podprůměru vyšplhal mezi průměrné kraje. Podrobnou analýzu s výsledky škol už dostali všichni hejtmani. Podobnou zprávu obdrží i ředitelé škol do konce prázdnin:

Výsledky maturit podle krajů
1.Praha
2.Královéhradecký
3.Jihomoravský
4.Vysočina
5.Jihočeský
6.Zlínský
7.Pardubický
8.Olomoucký
9.Moravskoslezský
10.Plzeňský
11.Středočeský
12.Liberecký
13.Karlovarský
14.Ústecký

„Toto je něco, co by mělo přispět ke zlepšení kvality na těchto školách. To, že jsme nastavili nějakou minimální laťku, kterou je třeba překonat, aby student měl státní maturitu, je první krok. Ale to, že školy dostanou naprosto detailní informaci o kvalitě vzdělávání, je strašně důležitá informace,“ uvedl ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky státních maturit podle krajů představila v Odpoledním Radiožurnálu Klára Bílá

Podrobná analýza dá totiž školám zpětnou vazbu. Ředitelé škol se z ní dozví, jak jsou na tom jejich maturitní třídy i obory v porovnání s ostatními podobnými školami ve zbytku celé České republiky. Učitelé tak zjistí, jaké slabé a silné stránky jejich žáci mají, podle toho se pak budou zaměřovat na další výuku.

Učitelé tak zjistí, jaké slabé a silné stránky jejich žáci mají, podle toho se pak budou zaměřovat na další výuku. Předseda Asociace ředitelů gymnázií a ředitel Gymnázia Nymburk Jiří Kuhn, který analýzu za svoji školu prostudoval: „Ty výsledky naše nejsou na žádná dramatická opatření. Předmětové komise se musí zaměřit na podrobný rozbor úloh.“

Matematika a jazyky

Školy by se měly zaměřit hlavně na podrobné výsledky z matematiky, právě v tomto předmětu prý byly mezi maturanty velké rozdíly. S poslechem pak měli žáci problém u testů z cizího jazyka.

Hejtmani zas na základě analýzy mohou rozhodovat o případných změnách v síti škol. U letošních státních maturit propadla nebo nebyla připuštěna pětina žáků.

Letošní podoba státních maturit bude platit i pro příští rok. Středoškoláci tak budou povinně maturovat z českého jazyka. U druhé povinné zkoušky zůstane na výběr mezi cizím jazykem a matematikou.

Ministr školství Josef Dobeš ani na příští dva roky neplánuje další povinný předmět. Změny se dotknou hodnocení písemných prací. Ty budou nově opravovat učitelé z jiné školy. Změní se ale třeba i pořadí zkoušek.

Maturanti budou nejdříve vyplňovat didaktické testy a psát slohové práce. Až pak je čekají ústní zkoušky před komisí. Nezmění se ani přeprava maturitních testů, další tři roky je bude do škol dovážet stěhovací firmy. Až vyprší tato smlouva, mohly by být maturity online.

Milan Kopp, Tereza Bartůňková, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme