VIDEO: Univerzita Karlova podala dvě správní žaloby na Zemana kvůli nejmenování profesorů

Univerzita Karlova podala dvě správní žaloby proti rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z téže univerzity profesory. Na tiskové konferenci to v pondělí uvedl rektor univerzity Tomáš Zima. Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety Ošťádala a Fajta už na jaře 2015, tehdy své rozhodnutí zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti.

Praha (Aktualizováno: 13:46 11. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Spor o nejmenování dvou našich kolegů profesory nekončí a mě osobně tato záležitost netěší a mrzí,“ uvedl rektor Zima. „Vzhledem k tomu, že se domníváme, že byla porušena pravidla pro jmenování profesory, což bylo i konstatováno v jednom z minulých rozsudků městským soudem, tak jsme dnes (v pondělí, pozn. red.) podali k Městskému soudu v Praze dvě žaloby proti rozhodnutí prezidenta republiky,“ dodal.

Východní Evropa bojištěm o Huawei. ‚Největším obhájcem firmy v regionu je Zeman,‘ píše Wall Street Journal

Číst článek

„Podle našeho názoru pravidla a zákony musí platit pro všechny, pro každého občana, jak pro rektora, tak i pro pana prezidenta,“ řekl Zima. Univerzita Karlova žaloby podala společně s docenty, dodal rektor.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil podání správních žalob za krok, který není překvapivý a který byl avizován. „Pan prezident na svém rozhodnutí trvá,“ sdělil.

Otázka procesních pravidel

Spor o nejmenování profesorů se táhne už od roku 2015. Zeman musel na základě loňského rozsudku rozhodnout znovu, na svém dřívějším názoru však setrval. Univerzita podle něj nevedla řízení o jmenování řádně.

U Fajta údajně přešla to, že předložil nepravdivé informace, u Ošťádala zase nesoulad jeho styků s StB a etického kodexu školy.

Bartík tvrzením o Zemanově rakovině trestný čin nespáchal. Stížnost proti odložení státní zástupce zamítl

Číst článek

„V rozhodnutí je uvedeno, že on (prezident Zeman, pozn. red.) vychází z toho, že byla porušena procesní pravidla takovým způsobem, že tím byl ovlivněn výsledek řízení. Ale my se domníváme – Univerzita Karlova i oba uchazeči – že tomu tak nebylo,“ doplnil prorektor Univerzity Karlovy a právník Aleš Gerloch, kterému prezident Zeman nabídl kandidaturu na ústavního soudce. Ústavní právník nabídku prezidenta předběžně přijal.

Žaloby jsou adresované na prezidenta republiky, protože o jmenování přímo rozhoduje, doplnil Gerloch. Přednostní projednání, tedy aby došlo k verdiktu u zahlceného soudu rychleji, se v žalobě nenavrhuje. „To lze eventuálně učinit. Je otázka, jak rychle to bude projednáváno. Nevím, jestli jsou zde úplně důvodné argumenty, ale toto je věcí advokátní kanceláře, aby to zvážila,“ dodal prorektor. Správní úsek pražského městského soudu je dlouhodobě přetížený, nařízení projednání podaných žalob mu trvá i přes rok.

Spor o profesury Fajta a Ošťádala se táhne téměř čtyři roky

17. května 2013 - Zeman odmítl jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu, pobouřil tím akademickou obec i řadu politiků, podle nichž tím překročil své pravomoci. Později Zeman řekl, že mu vadí, s jakým transparentem vystoupil Putna v Praze na pochodu homosexuálů.

22. května 2013 - Po schůzce s tehdejším ministrem školství Petrem Fialou prezident řekl, že podepíše jmenování Putny profesorem, předání dekretu ale přenechá Fialovi. Zeman také požádal o úpravu zákona, aby jmenování v budoucnu prováděl ministr školství.

11. června 2013 - Zeman jmenoval 65 profesorů, dekret převzalo 58 akademiků, sedm jich do Karolina nepřišlo, někteří podle médií na protest kvůli Putnovu případu. Putna i další profesoři převzali dekrety od ministra Fialy 25. června.

12. ledna 2014 - Zeman oznámil, že když nebude schválen návrh novely o jmenování profesorů, podepíše jim sice dekrety, pověří však ministra školství, aby jim je předal.

19. listopadu 2014 - Zeman řekl, že bude nadále za určitých podmínek jmenovat profesory a osobně jim i předá dekrety, pokud si to rektoři budou přát. Jednou z podmínek je, aby předem dostal seznam kandidátů, a pokud vyjádří o některém pochybnosti, aby byla kandidatura ještě prozkoumána. Proti tomuto požadavku se ale ohradili představitelé akademické obce.

5. května 2015 - Zeman odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů z Univerzity Karlovy (UK) a Vysoké školy ekonomické (VŠE): Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Rozhodnutí odůvodnil u Ošťádala jeho kontakty s komunistickou StB, v případě Fajta informací o tom, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu platu, a u Eichlera tím, že před rokem 1989 působil v propagandistických útvarech československé armády.

- Rektor UK Tomáš Zima prezidentův postoj označil za nepřijatelný zásah do akademických svobod, Zemana kritizoval i tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

28. května 2015 - Zeman po schůzce s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD) a rektory dotčených vysokých škol svůj postoj ohledně podpisu dekretů nezměnil.

20. listopadu 2015 - UK a VŠE společně se třemi kandidáty na profesory podaly žalobu na prezidenta. Akademici argumentovali tím, že zákon o VŠ prezidentovi odmítání podpisu neumožňuje.

22. dubna 2016 - VŠE oznámila, že Eichler vzal žalobu na hlavu státu zpět a stejně se na jeho žádost zachová i škola.

21. září 2016 - Soud zamítl Ošťádalovu žalobu.

25. listopadu 2016 - S žalobou neuspěl ani Fajt.

2. března 2017 - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost Ošťádala a UK kvůli nejmenování profesorem, jejich druhé stížnosti ale vyhověl. Městský soud v Praze tak znovu řešil žalobu směřující proti rozhodnutí o nejmenování Ošťádala, kterou původně označil za opožděnou.

Květen 2017 - Ošťádal a UK podali stížnost k Ústavnímu soudu, ten ji v listopadu zamítl. Ošťádal i UK v reakci stáhli žalobu na Zemana.

7. září 2017 - NSS zamítl stížnosti Fajta a UK.

Listopad 2017 - Fajt se spolu s UK obrátil na Ústavní soud. ÚS loni v březnu zastavil řízení směřující na nečinnost prezidenta, Fajt a UK vzali zpět stížnost. Koncem března pak Fajt a univerzita vzali zpět jednu z žalob na Zemana.

27. dubna 2018 - Pražský městský soud zrušil Zemanovo rozhodnutí o nejmenování Ošťádala a Fajta profesory. Věc prezidentovi vrátil k dalšímu řízení.

11. května 2018 - Zemanův právník podal k NSS kasační stížnost proti rozsudku, který pravomocně zrušil jeho rozhodnutí o nejmenování Ošťádala a Fajta profesory.

7. června 2018 - NSS nepřiznal prezidentově kasační stížnosti odkladný účinek, samotnou stížností se teprve měl věcně zabývat. Hrad poté svou stížnost vzal zpět, právník Marek Nespala řekl, že Zeman ve věci rozhodne na základě podkladů, které si prostřednictvím ministerstva školství vyžádal od UK.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme