Nejmodernější léčbu musíme omezit, varuje Friedrich

Úspory, které usilovně prosazuje česká koaliční vláda ve snaze dostat pod kontrolu růst státního zadlužení, se citlivě dotýkají i resortu zdravotnictví. O snižování platů i chystaných akcích zdravotnických odborů se mluví často, ale škrty se promítnou i do dostupnosti léků a péče pro pacienty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky - ilustrační foto

Léky - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Zdravotních pojišťoven se dotýká především ekonomická recese trvající už od roku 2008, odkdy nám také neroste výběr pojistného. Stát se pokusil sanovat výpadek pro letošní rok. Pokles na výběru dorovnal zvýšením státního příspěvku. Za státní pojištěnce ale nenavýší platbu za příští rok a my tím pádem v žádném případě nemůžeme počítat s nárůstem zdrojů,“ postěžoval si prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Některé nemocnice už ohlásily, že vyčerpaly finanční limity stanovené pojišťovnami a budou tak muset některé vážně nemocné pacienty odmítat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ladislav Friedrich mluvil na Rádiu Česko o dopadech vládních škrtů na dostupnost lékařské péče a léků

„Pokud vezmeme velkou fakultní nemocnici a středně velkou zdravotní pojišťovnu, pak se jedná o nákup zdravotní péče za mnoho set milionů korun. Pokud v tomto množství zdravotní péče vznikne diskrepance několika pacientů, je do jisté míry i volba příslušné nemocnice, zda někde prodlouží čekací dobu na plánovanou operaci, nebo jestli řekne, že právě ten vážně nemocný pacient už se nám nevejde do rozpočtu,“ nastínil možné problémy Friedrich.

Podle něj existuje několik cest, jak výpadky v příjmech vyrovnávat. „Je to nepříjemné, ale prostě nemůžeme plošně bez jakýchkoliv omezení zavádět každou nejmodernější léčbu. To si nemůže dovolit žádná rozvinutá země a i my budeme muset být opatrní,“ varoval.

Opatrní prý budeme muset být jak pokud jde o povolené indikace, tak pokud jde o počet pracovišť, které jsou k nejmodernější léčbě oprávněné a také samozřejmě pokud jde o nějaký finanční limit.

Friedrich: Musí se změnit struktura péče

„Druhá otázka je, do jaké míry jsme schopni změnit strukturu současné poskytované zdravotní péče. Náklady u nových léčeb a nákladných preparátů mohou být do jisté sanovány v jiných segmentech. Poslední otázkou je spoluúčast pacientů třeba na stravovacích službách nebo v podobě regulačních poplatků. Všechno to jsou příjmy zdravotnických zařízení a mohly by do jisté míry eliminovat výpadek zdrojů z veřejného pojištění,“ pokračoval.

Friedrich také tvrdí, že dočasné výpadky v příjmech už nebude možné platit z přebytků VZP a ostatních pojišťoven z minulých let:

„Zdravotní pojišťovny financovaly ze svých rezerv poměrně rozsáhlý nárůst zdravotnického sektoru už v letech 2008, 2009 a letos. Je logické, že v příštích letech bude rezerv absolutní minimum, už na ně nejde spoléhat.“

Prý musí být hospodářský pokles kompenzován ve struktuře poskytované péče, což se podle Friedrichových slov nedá zužovat jen na odmítání vážně nemocného pacienta.

Václav Sochor, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme