Praha vévodí žebříčku turistické návštěvnosti. Na Hrad loni zavítalo téměř 2,5 milionu lidí

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem byl i loni Pražský hrad, kam zavítalo 2,38 milionu lidí, meziročně o 13 procent víc. Na druhém místě žebříčku skončila lanová dráha na Petřín, kterou se svezlo 2,07 milionu turistů. Třetím nejnavštěvovanějším místem byla pražská zoologická zahrada. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla agentura CzechTourism.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panorama Pražského hradu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Největší nárůst, o téměř třetinu, ze sledovaných 50 turistických cílů registruje Škoda muzeum v Mladé Boleslavi (254 000). Největší pokles počtu návštěvníků zaznamenala Staroměstská radnice v Praze, kam zavítalo o 56 procent méně lidí než předloni (377 000).

„Nejvyšší oblibu obecně mají turisticky atraktivní místa v Praze, což je z velké části dáno vysokou návštěvností zahraničních turistů. Žebříčku vévodí Pražský hrad. Dále jsou to atraktivity zejména pro rodiny s dětmi, které lákají jak zahraniční, tak domácí návštěvníky,“ uvedla ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková.

V první desítce žebříčku je šest míst v Praze. Nově se v žebříčku loni objevila Pinkasova synagoga na sedmém místě (675 000 lidí), Španělská synagoga na 13. místě (462 000) či Stezka korunami stromů Krkonoše (230 000).

Nejnavštěvovanějším muzeem bylo loni Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou. Mezi přírodními turistickými cíli vedou soutěsky Kamenice v Českém Švýcarsku. Ze zábavních míst byl první Aquapalace Praha v Čestlicích.

„Kromě dobře známých cílů, jakými jsou zoologické zahrady nebo akvaparky, se o pozornost stále více hlásí dobře propagované atrakce v regionech. Výrazné nárůsty návštěv jsme zaznamenali třeba v iQLandia science center v Liberci, Landek parku v Ostravě nebo na Stezce v korunách stromů na Lipně,“ dodala ředitelka.

V českých hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo rekordních 20 milionů turistů, což bylo o 9,1 procenta více než předloni. Zahraničních návštěvníků bylo o 9,2 procenta více a domácích o devět procent. Nejvíce se počet turistů zvýšil v Jihomoravském kraji, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

5 nejnavštěvovanějších míst v ČR

  1. Pražský hrad: 2,3 milionu návštěvníků v roce 2017
  2. Lanová dráha na Petřín: 2 miliony návštěvníků
  3. Zoologická zahrada Praha: 1,4 milionů návštěvníků
  4. AquaPalace Praha: 835 tisíc návštěvníků
  5. Aquland Moravia, Pasohlávky: 721 tisíc návštěvníků

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme