Nejnebezpečnější křižovatka v Česku je u Třemošné, nejrizikovější lokalitou je Středočeský kraj

Nejrizikovějším místem v Česku pro řidiče je křižovatka na silnici I/27 v katastru obce Třemošná severně od Plzně. Na konci ulice Americká se za poslední 3 roky odehrálo 13 nehod. Jeden člověk tam zemřel, dalších 7 se vážně zranilo. Vyplývá to z žebříčku nejčastějšího výskytu nehod, jejichž důsledkem bylo těžké zranění či úmrtí. Sestavila jej pojišťovna Allianz, která vychází z údajů policejní databáze dopravních nehod. Přehled nezahrnuje Prahu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhým nejrizikovějším úsekem je zatáčka na silnici I/11 v okrese Šumperk v Olomouckém kraji. Jihovýchodně od obce Olšany, 500 metrů před odbočkou na Bohutín ve směru jízdy do Olšan, se za poslední tři roky stalo pět nehod, z toho tři vážné. Při těchto haváriích se pět lidí těžce zranilo.

Třetí je rizikový úsek v katastru obce Mohelnice, která je rovněž v Olomouckém kraji. Na křižovatce na silnici I/44 při severním výjezdu z města se stalo deset nehod, z toho tři vážné. Tři lidé zde zemřeli a jeden se těžce zranil.

V přehledu 20 nejrizikovějších lokalit v Česku nejhůře dopadl Středočeský kraj, který je za období 2014 až 2016 v žebříčku zastoupen čtyřikrát. Třikrát tu jsou Jihočeský a Moravskoslezský kraj. Naopak Jihomoravský, Karlovarský, Královéhradecký kraj a Vysočina se v něm neobjevily.

"Ze souhrnné statistiky lze vyvodit několik dílčích závěrů a specifikací. Převážná většina nehod se stala ve dne, na suché vozovce a viníkem byl řidič, který nebyl pod vlivem alkoholu," uvedl dopravní odborník Jaroslav Heinrich z brněnské projekční kanceláře pro dopravní a inženýrské stavby HBH projekt.

Ze 133 zkoumaných vážných dopravních nehod se 49 havárií stalo o širším víkendu, tedy v pátek odpoledne, v sobotu a neděli. V deseti lokalitách dokonce byly všechny nebo převážná většina nehod o víkendu. Bylo tomu tak i u dvou z celkem čtyř vážných nehod v nejrizikovější lokalitě v zemi, na křižovatce severně od obce Třemošná.

Analýza vychází z veřejně přístupné databáze všech dopravních nehod v ČR evidovaných Policií ČR. Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do statistiky jsou aspoň dvě na sobě navzájem nezávislé dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme