Nejoblíbenější jména novorozenců v Česku. Chlapci se nejčastěji jmenují Jan, u dívek vede Eliška

Nejoblíbenějšími jmény pro děti v Česku jsou Jan a Eliška. Vyplývá to z každoročního žebříčku, který v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Statistika se týká dětí narozených v lednu. Hned za Eliškou se pak umístila jména Tereza a Anna. Mezi chlapeckými jmény je na druhém místě Jakub a na třetím Matyáš.

Praha (Aktualizováno: 11:00 16. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou Jan a Eliška | Zdroj: Český statistický úřad

Eliška obhájila loňské prvenství. Žebříčku tohle dívčí jméno kraluje poslední tři roky. Chlapecké jméno Jan pak v žebříčku předstihlo Jakuba, který mu kraloval pět let.

Top 20 dívčích a chlapeckých jmen od ledna 2001 do ledna 2017 | Zdroj: Český statistický úřad

Druhé místo za Eliškou obsadilo jméno Tereza, třetí skončila Anna. Čtvrté místo patří Adéle a páté Viktorii, které je takto vysoko v žebříčku vůbec poprvé.

Velmi často se také objevuje dívčí jméno Ema nebo Emma. „Pokud bychom tato dvě jména dali dohromady, skončily by na druhém místě," podotkl Tomáš Chrámecký z Českého statistického úřadu. Dodal ale, že statistici počítají každou variantu zvlášť.

Top 20 dívčích jmen od ledna 2001 do ledna 2017 | Zdroj: Český statistický úřad

Třetím nejoblíbenějším chlapeckým jménem je letos Matyáš. Do první trojky se přitom ještě nikdy nedostalo. Loni skončil Matyáš na šestý.

Naopak jméno Tomáš si výrazně pohoršilo. Zatímco v posledních letech bylo vždy na třetím místě, letos se Tomáš umístil až sedmý. Čtvrté místo v četnosti patří jménu Filip a páté jménu Lukáš.

Top 20 chlapeckých jmen od ledna 2001 do ledna 2017 | Zdroj: Český statistický úřad

Statistici zaznamenali v letošním lednu i některá netradiční jména. Z chlapeckých je to například Broněk, Severín, David Ovidius, Arsen nebo Stig. V lednu se u nás také narodila Frida, Aida Sakura, Arwen, Lara, Lola nebo Siciana.

Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad od roku 1999. Nejoblíbenější chlapecká jména loni v lednu byla Jakub, Jan a Tomáš, nejoblíbenější dívčí jména Eliška, Tereza a Anna.

Chrástecký zmínil, že dříve oblíbená tradiční jména jsou na ústupu. „Nejhůř letošní ročník dopadl pro Václava, který z první dvacítky vypadl," řekl. Marie se propadla na 20. místo, o rok dříve byla desátá.

Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad od roku 1999. Výjimkou je rok 2013, kde výsledky chybí. Výsledky statistici prezentovali před Evropským dnem statistiky, který připadá na pátek 20. října.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme