Nejoblíbenější učitel je ze ZŠ Kunovice. Zlatého Ámose získala Růžena Hlůšková

Cenu Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího pedagoga získala letos Růžena Hlůšková, učitelka přírodopisu a chemie ze Základní školy Kunovice. V jubilejním dvacátém roce ankety zvítězila i v kategorii Ámos sympaťák a Dětský Ámos. Žáci ji nominovali proto, že podle nich učí srdcem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatý Ámos 2013 a jeho vítězka Růžena Hlůšková ze ZŠ Kunovice | Foto: Pavla Kopřivová

„Myslím, že ani mnozí nevědí, co to je se v dnešní škole postavit před žáky. A to není ‚to tam nějak přežít‘, to je ‚něco naučit‘. Takže já si myslím, že učitelé si zaslouží uznání dnešní společnosti,“ řekla Hlůšková.

Po vyhlášení vítězů se v publiku střídala dětská radost, ale i slzy. Nejoblíbenější učitelku nadšeně objali její žáci, kteří ji do soutěže nominovali, a ani Růžena Hlůšková neskrývala pocity štěstí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Finále Zlatého Ámose sledovala redaktorka Klára Bílá

Než si mohla nasadit učitelskou korunu, prošla čtyřmi soutěžními úkoly. Stejně jako její rivalové, musela například se svými žáky připravit vystoupení a zaujmout porotu. Téma, které zvolila, byly chemické pokusy.

Právě tato disciplína je pro členy poroty nejzásadnější. Ukazuje, jak učitel se svými žáky spolupracuje.

„Každý rok se mi potvrzuje, že to stojí za to, když má kantor srdce na pravém místě a když dokáže nejenom učit svůj předmět, ale na druhou stranu těm dětem dokáže dát daleko víc – dokáže být v určitém okamžiku nejenom kantorskou autoritou, ale i kamarádem. A to, myslím, je signál, že školství na tom není tak špatně,“ uvedl předseda poroty, psychiatr, překladatel a spisovatel Jan Cimický.

Vyhlášení přihlížel i ministr školství Petr Fiala. Soutěž prý považuje za velmi důležitou.

„Ve školách mají učit učitelé, kteří jsou motivováni, kteří jsou spokojeni se svou prací a kteří mají děti rády. A myslím, že Zlatý Ámos, který je založen na tom, že sami žáci nominují své učitele, je právě příkladem toho, že takové společenství učitelů a žáků v našich školách existuje a pro mě jsou to vynikající příklady dobré praxe,“ poznamenal Fiala.

Učte pořád srdcem, vzkázala vítězka kantorům

Také podle vítězky Zlatého Ámose Růženy Hlůškové dobří učitelé ve školách jsou. „Tady dneska mohly stát stovky mých kolegů,“ podotkla. A poslala jim svůj vzkaz. „Učte pořád srdcem,“ řekla.

Finále Zlatého Ámose 2013 se konalo v kongresovém sále hotelu Olšanka v Praze. Utkalo se v něm šest učitelů, pět z Moravy a jedna kantorka ze středních Čech.

Kromě Růženy Hlůškové se ve finále představili učitelé Lenka Ciencialová z Gymnázia Český Těšín, Pavel Cieslar ze Střední školy hotelové, obchodní a polygrafické rovněž v Českém Těšíně, Jana Hrubá ze ZŠ Gajdošova v Brně, Zdeněk Navrátil z PORG Ostrava a Jindra Zemanová ze ZŠ Jungmannova v Berouně.

Klára Bílá, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme