Nejpopulárnější čeští politici? Babiš, Stropnický a Sobotka, vyplývá z průzkumu STEM

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš zůstává nejpopulárnějším politikem. Podíl jeho příznivců se v lednu proti říjnu snížil o procentní bod na 57 procent. Na druhém místě žebříčku agentury STEM se drží ministr obrany Martin Stropnický (ANO) s 51 procenty. Na třetím skončil premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se 42 procenty. STEM provedl průzkum mezi 11. a 23. lednem, tedy zhruba týden po zveřejnění prvních informací o údajné nesrovnalosti v příjmech v souvislosti s nákupem dluhopisů Agrofertu Babišem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš | Zdroj: ČTK

Většina členů české vlády si v popularitě proti říjnu polepšila, o nejvýraznějších osm procentních bodů si polepšil ministr obrany Martin Stropnický.

Příznivé hodnocení posílilo proti říjnu také u ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO), ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nebo ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD).

Zlepšení hodnocení u některých členů vlády odsunulo z pátého na deváté místo žebříčku místopředsedu vlády a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka s 34 procenty příznivců.

„Celkově je možné říci, že podle výsledků lednového průzkumu hodnotí česká veřejnost členy vlády premiéra Bohuslava Sobotky lépe než v říjnu, kdy bezprostředně po krajských volbách byla veřejnost k členům vlády poněkud kritičtější," uvedl STEM.

Nové členy vlády, ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) a ministra pro lidská práva Jana Chvojku (ČSSD) nezná třípětinová většina veřejnosti. Podobný podíl občanů ale neznal v době nástupu do funkce ani například ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) nebo Karlu Šlechtovou.

Jediným politikem, jehož hodnocení se od října výrazněji zhoršilo, je předseda KSČM Vojtěch Filip. V lednu ho příznivě vnímalo 27 procent lidí, zatímco v říjnu to bylo 30 procent. Po delší době STEM zařadil do průzkumu předsedu poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjuru, kterého aktuálně neznají dvě pětiny populace a 15 procent jej hodnotí příznivě.

Průzkum popularity STEM se zaměřuje na předsedy a místopředsedy parlamentních politických stran a na všechny členy české vlády. Naposledy se ho mezi 11. a 23. lednem zúčastnilo 1048 lidí starších 18 let.

Dluhopisy Andreje Babiše

S pochybami o Babišově majetku přišel jako první server Echo24. Podle něj Babiš nakoupil v roce 2013 dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun.

Vysvětlete nejasnosti ohledně majetku, vyzval premiér Babiše. Nerozumíte tomu, ohradil se ministr

Číst článek

Vicepremiér pro Deník uvedl, že jeho čisté příjmy do roku 2015 činily 1,526 miliardy korun, Echo24 ale na základě majetkových přiznání podávaných do sněmovny dospělo k závěru, že do roku 2013 Babiš vydělal 1,11 miliardy korun, což by na nákup dluhopisů nestačilo.

Babiš poté oznámil, že kromě dříve uvedených příjmů, které podléhaly zdanění, měl i nedaněné příjmy 650 milionů korun z prodeje firem, akcií a dřívějšího podnikání, takže prostředky na nákup dluhopisů měl.

Babiš kvůli nákupu dluhopisů čelí i trestnímu oznámení. Považuje ho ale za účelový krok, veškerou kritiku odmítá, je podle něj součástí politického boje.

PořadíPolitikŘíjen 2016Leden 2017
1.Andrej Babiš (ANO)5857
2.Martin Stropnický (ANO)4351
3.Bohuslav Sobotka (ČSSD)4242
4.Lubomír Zaorálek (ČSSD)3338
5.Karla Šlechtová (za ANO)3138
6.Michaela Marksová (ČSSD)3238
7.Milan Chovanec (ČSSD)3037
8.Tomio Okamura (SPD)3837
9.Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)3534
10.Petr Gazdík (STAN)3133
11.Dan Ťok (za ANO)3133
12.Robert Pelikán (ANO)2732
13.Marian Jurečka (KDU-ČSL)3132
14.Jaroslav Faltýnek (ANO)3232
15.Kateřina Valachová (ČSSD)2629

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme