Nejsme mainstream. Pestrobarevnost vrátí sociální demokracii voliče, říká nový místopředseda Foldyna

Nový místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna věří tomu, že sociální demokracie bude po sjezdu v Hradci Králové pestřejší. Unifikovanost v posledních letech podle něj dovedla stranu k volebnímu propadu, chce, aby se ve volebních ziscích vrátila k 20 procentům. „Vůbec nejsme součástí mainstreamu, jsme stranou pro lidi práce, kteří mají jiné pohledy než přeliberalizovaný neomarxismus,“ řekl novinářům krátce po vyhlášení výsledků volby místopředsedů.

Tento článek je více než rok starý.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Foldyna na sjezdu ČSSD

Jaroslav Foldyna na sjezdu ČSSD | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Z 16 kandidátů ho v prvním kole zvolili delegáti sjezdu s druhým nejvyšším počtem hlasů. „Jsem zaskočen, protože jsem trochu kontroverzním politikem, který vyvolává emoce, jak ty pozitivní, tak ty negativní. Ale taková má politika sociální demokracie být,“ konstatoval.

Hejtman Netolický, krajská radní Fialová, poslanci Foldyna a Onderka. ČSSD zvolila nové místopředsedy

Číst článek

Přeje si, aby nové vedení fungovalo tak, že se v něm budou střetávat různé názory, ze kterých vzejde jednotný postoj ČSSD. „Ale aby navenek znělo, že uvnitř sociální demokracie jsou hlasy, které je vrací do toho původního,“ uvedl.

Bude připomínat, že do Strakovy akademie přišli sociální demokraté v 90. letech s tím, že se výrazně postavili proti kuponové privatizaci. „Vůbec nejsme součástí mainstreamu, jsme stranou pro lidi práce, kteří mají jiné pohledy než přeliberalizovaný neomarxismus,“ míní.

Jako příklad uvedl spor o podobu zákona o obecném referendu a navazující otázku případného vystoupení země z EU. Je podle něj na politicích, aby připravili technická pravidla hlasování, nemohou ale lidem zakazovat o něčem rozhodovat.

„Jsem přesvědčen, že máme dát najevo, že chceme být v Evropské unii, ale na druhou stranu nechci a nemohu brát lidem právo o tom rozhodovat,“ konstatoval. Sociální demokracie by si podle něj takovým postojem zavírala dveře k voličům.

Zpátky na 20 procent

„Můžeme o tom hovořit, jestli speciální referendum nebo speciální zákon, především nemůžeme říct lidem, že nemají právo o tom rozhodovat,“ uvedl k argumentu, že už současné právo dává možnost vypsat referendum zvláštním zákonem. Je si vědom, že na takové téma je třeba, aby mělo všelidové hlasování jiné parametry než obyčejné referendum.

Předčasných voleb se nebojíme. Teď je míč na straně premiéra, řekl Hamáček

Číst článek

Politika ČSSD by podle Foldyny měla být pestrá. „To je to, co nás dostalo dolů, že tam nezněly různé a rozdílné názory, poptávka po politice v sociální demokracii je vícespektrální a my jsme byli tak unifikovaní, až jsme se dostali na šest procent. Takže já budu chtít, abychom se dostali zpátky na těch dvacet,“ popsal poslanec z Ústeckého kraje své představy dalšího fungování strany.

Jako dlouholetý příznivec prezidenta Miloše Zemana čeká, jak se hlava státu v úterý postaví ke konci jednání ČSSD a hnutí ANO o koaliční vládě. „Jestli po něm pan premiér v demisi (Andrej Babiš) to vyhodnotí tak, že přinese alternativní řešení, tak já budu jenom rád,“ uvedl k dalšímu angažmá strany. Když Babiš své postoje nepřehodnotí, zůstanou sociální demokraté mimo vládu. „Budeme opoziční stranou a budeme dělat vše pro to, abychom v příštích volbách vyhráli,“ uzavřel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme