Nejsme organizováni, říkají Číňané v pražských ulicích. Pozorovatelé si myslí opak

Stovky Číňanů postávají už druhým dnem na různých místech Prahy, aby pozdravili svého prezidenta. Všichni tvrdí, že do ulic vyrazili spontánně a nikdo je neorganizuje. Na druhé straně mají stejné vlajky na velmi dlouhých duralových tyčích, stejné bubínky, poslouchají pokyny z megafonů, které vydávají muži v tmavých brýlích a třeba v Chotkových sadech u Pražského hradu je pro ně zajištěné i společné občerstvení. A na dotaz, jestli to platí čínská ambasáda, rezolutně kroutili hlavami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci čínského prezidenta v pražských Chotkových sadech | Foto: Ľubomír Smatana

„Ne, ne,“ odpovídají reportérovi Českého rozhlasu přítomní Číňané. „Náš prezident je moc dobrý, moudrý, šikovný. Dělá hodně věcí pro čínské lidi,“ říkají ženy u Chotkových sadů nedaleko Pražského hradu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přišli jsme spontánně, tvrdili reportérovi ČRo Ľubomíru Smatanovi Číňané u pražských Chotkových sadů

Je třeba vzít do úvahy fakt, na který jsme už zapomněli, že v Číně je všechno organizované. Začíná to ve školkách, přes uliční výbory, buňky v zaměstnání. Číňan v podstatě není nikdy sám.

Jsou stále organizováni a z toho je třeba vycházet. Takže organizace shromáždění je pro ně zcela přirozená. Zajímavý pohled ovšem nabízí mladý muž Petr M., který stál vedle skupiny Číňanů s malou tibetskou vlajkou několik hodin a pozoroval je.

„Stačí to tady pozorovat 5 minut a zjistíte, že jsou tady nějací jejich šéfové v civilním oblečení, bez jakýchkoli čínských vlajek a tak podobně. Mají tmavé brýle a organizují to po telefonu.“

Příznivci čínského prezidenta v pražských Chotkových sadech | Foto: Ľubomír Smatana

„Ti lidé umějí česky, mají tady zajištěný catering organizovaný v dodávkách. Poslouchají na slovo,“ dodává mladík.

Je nepochybné, že Číňané budou v ulicích Prahy i zítra, alespoň to potvrzují všichni, kteří byli ochotni odpovědět.

Reportér Českého rozhlasu také neměl pocit, že by někdo z nich přijel z ciziny, jak je při těchto akcích zvykem. Většina z těch, které oslovil, totiž uměla trochu česky nebo alespoň pozdravit.

Číňanů žije v Česku necelých šest tisíc, takže dát dohromady pár set lidí, nemůže být problém.

Příznivci čínského prezidenta v pražských Chotkových sadech | Foto: Ľubomír Smatana

Na pražské Kampě demonstrovali odpůrci čínského prezidenta. Přišli i jeho zastánci

Číst článek

Ľubomír Smatana, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme