Nejsme proti Evropě, ale nenecháme si diktovat, vzkazují země V4 před pražským summitem

Visegrádská čtyřka dnes na summitu v Praze probere migrační krizi. Středoevropské země na schůzku pozvaly i Makedonii a Bulharsko. Právě hranice těchto dvou států s Řeckem chce V4 utěsnit, pokud Atény i dál budou selhávat v ochraně vnější hranice Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Česká diplomacie před summitem odmítla kritiku, že visegrádská skupina sabotuje snahu německé kancléřky Angely Merkelové najít řešení migrační krize se zapojením všech zemí osmadvacítky.

„To není proti Evropě, proti Evropě by bylo, kdybychom se o to nestarali. Kdybychom si řekli: Mně je to jedno, co se děje ve Slovinsku, v Makedonii, Chorvatsku a podobně,“ hájil pozvání Bulharska a Makedonie do Prahy český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Analytici: Země V4 nechápou, jak se hledají spojenci, a své argumenty nedokážou vysvětlit

Číst článek

Česko, Slovensko, Polsko i Maďarsko se dlouhodobě staví skepticky k přijímání migrantů. V televizi TA3 to těsně před summitem zopakoval slovenský premiér Robert Fico.

„Slovensko nikdy na základě diktátu nepřijme žádné migranty, opakuji – nikdy. Protože tito lidé se nedokážou normálně integrovat,“ uvedl Fico.

Walesa pro ČRo: Bylo dobře, že jsme V4 dali dohromady. Jestli bude prospěšná, vydrží

Číst článek

Pražskou schůzkou chce visegrádská čtyřka ukázat jednotu před unijním summitem o migraci koncem tohoto týdne.

Visegrádská skupina (V4) | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme