Nejsme žádní lajdáci, brání se Řekové z Krnova

Taverna v Krnově teď často připomíná kabinet profesorů ekonomie nebo politologie. Ve městě žije početná řecká komunita, která těsně před víkendovými volbami nad sklenkami frappé hojně řeší odchod z eurozóny, návrat drachmy nebo úsporná opatření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krnovští Řekové na poutním vrchu Cvilín

Krnovští Řekové na poutním vrchu Cvilín | Foto: Andrea Brtníková | Zdroj: Český rozhlas

„Do okolních vesnic přišli v roce 1948 první Řekové,“ říká na vrchu Cvilín, který se tyčí nad Krnovem, mohutný Řek Georgios Bazakas. Jeho kamarád Christos Bialas se na romantickém místě vrací ke svému dětství. „Na rožních jsme pekli jehňata. Všude to vonělo oreganem. Připomínalo nám to vlast, kterou jsme kvůli politické situaci nemohli poznat,“ vysvětluje.

Realita statného černookého muže dostihne i tady. Politika vyhnala jeho rodiče z Řecka a teď se situace opakuje. On sám ví o několika krajanech, hlavně v důchodovém věku, kteří moře vyměnili na podhůří Jeseníků.

„Za peníze, které mají, nejspíš v Řecku nemůžou přežít,“ domnívá se Georgios Bazakas. „Znám však i rodiny, které se vracejí zpátky,“ dodává.

Volby určí další směřování Řecka

A když přijde řeč na politiku, je jasné, že takové téma se musí probrat jinde, totiž v hospodě. Program na tento víkend mají oba jasný. Budou sledovat opakované volby v Řecku.

Georgios Bazakas zavzpomínal na příchod prvních Řeků v roce 1948 | Foto: Andrea Čánová

„Tady je Řek vnímám jako líný lajdák, který má nataženou ruku a čeká, že od někoho dostane peníze. Chvástá se pod cypřišem, čeká a nic nedělá, což není pravda,“ zdůrazňuje Christos Bialas.

„Jediná cesta je zachování eura. Musíme dát ekonomiku do pořádku. Každý z nás má v Řecku příbuzné, část rodiny. Volby určí, kam bude Řecko směřovat,“ myslí si Georgios Bazakas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejsme žádní lajdáci, brání se Řekové z Krnova

Ještě než se stihne roztopit led ve skleničce frappé, padne jméno té, které oba krnovští Řekové nemůžou přijít na jméno. „Formou úspor a škrtů se nikam nedostaneme, což kromě paní Merkelové dnes chápou všichni,“ nastiňuje Georgios Bazakas.

„Řecko je země pracovitých lidí. Musí jen dostat možnost. A ty nesmyslné půjčky! Německo si půjčuje za 3 %, Řecko za 13 %. Pojďme pojmenovat tu lichvu,“ rozčiluje se Georgios Bazakas.

Situace, která mrzí všechny

I jeho přítel Christos Bialas je hrdý muž a těžce snáší, že má Řecko nálepku lenochů. „Najednou vnímáme, že náš soused ani nezdraví a jen si odplivne, když jde kolem. To mě mrzí a chtěl bych říct, že Řekové nejsou lenoši,“ dodává.

Christos Bialas často přemýšlí o situaci Řecka | Foto: Andrea Čánová

Seznamuji se s jejich kamarádkou Taťánou Kolárikovou. Za ohněm v chlapských očích hledejte smutek, vysvětluje mi. „Jsou smutní. Když přijela maminka jednoho z nich, rozebírali situaci země a uvažovali, co by bylo nejlepší. Myslím, že tato situace mrzí všechny,“ popisuje.

Kromě satelitů a internetu bude mezi Řeckem a Krnovem fungovat kvůli opakovaným volbám i neformální informační linka. „Moje sestra mě bude informovat. Ona mi průběžně nadává nebo se směje. Tak to je,“ konstatuje s úsměvem Georgios Bazakas.

„Z Krnova přeji řeckému lidu hodně štěstí,“ dodává Christos Bialas.


Volby v Řecku budou sledovat i Řekové v Krnově

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme