‚Nejstabilnější strana‘ ve vládě je neviditelná. TOP 09 balancuje na hraně, koalici Spolu potřebuje

TOP 09 může působit jako nejstabilnější člen vládní koalice. Nedávno ale vnitrostranické vody rozvířil bývalý předseda Miroslav Kalousek, který se neúspěšně pokusil dostat na kandidátku do eurovoleb. „Strana spolupráce“, jak ji vykresluje předsedkyně Markéta Pekarová Adamová, se dlouhodobě pohybuje v okolí pětiprocentní hranice, která je nutná pro zvolení do Sněmovny. Naprosté sloučení s partnery z koalice Spolu ale zatím na stole není.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celostátní sněm TOP 09, Markéta Pekarová Adamová

Celostátní sněm TOP 09, Markéta Pekarová Adamová | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„TOP 09 tak nějak přežívá. Ona je z vládních stran nejvíc v klidu. Protože nemá moc kam expandovat. Zároveň se ale ukazuje, že má stále jádro, které by pětiprocentní zisk mělo zaručit,“ míní politolog Vít Hloušek z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

ODS má pro zbytek volebního období hlavní úkol: přesvědčit zklamané voliče. Může strašit Slovenskem

Číst článek

Také z průzkumů dlouhodobě vyplývá, že se strana drží stabilně na pěti až šestiprocentní podpoře. Dávno už tedy nedosahuje na dvouciferné volební zisky, jako ze svých politických začátků po roce 2010.

TOP 09 výrazně chybí například mladí voliči. „Naše strana byla pro mladé voliče vždycky atraktivní. Bylo to vidět na preferencích i volebních výsledcích. Už nejsme automaticky první volbou prvovoličů a mladých voličů, přitom dříve jsme byli,“ říkal místopředseda strany a poslanec Matěj Ondřej Havel.

Názorově se strana od svého založení posunula. Pod vedením současné předsedkyně Markéty Pekarové Adamové se posouvá liberálnějším směrem. Konzervativci ve straně dál zůstávají, ale na rozdíl od jiných stran spolu obě křídla veřejně neválčí.

‚Spící Růženka‘

Podle Hlouška ale straně škodí hlavně to, že není příliš vidět. „Nepadají z ní nějaké zajímavé programové nápady a nedokázala se příliš vyprofilovat v rámci debat o úsporných balíčcích. Topka je prostě neviditelná,“ myslí si.

Liberálové i konzervativci. TOP 09 čerpá z obou směrů jako její zakladatel Schwarzenberg

Číst článek

Neviditelnost strany, způsobená mimo jiné i pouhými dvěma ministerskými posty, je jedním z největších problémů, které vedení řeší. Politolog a expert na politický marketing z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Otto Eibl tvrdí, že se strana snaží hledat nové nástroje ke zviditelnění.

Tím může být například stranický podcast s názvem TOPcast, který se natáčí od roku 2020.

„Když se děje něco politicky zajímavého, není to v TOP 09. Mají sice pěkný program a jsou nositelé idejí, ale jsou trochu jako spící Růženka,“ hodnotí Hloušek.

Spolupráce na prvním místě

Vedení je pevně přesvědčené, že setrvat v koalici Spolu je klíčové. „Koalice Spolu je jediná, která může porazit hnutí ANO ve volbách do Evropského parlamentu. Cílíme na to, abychom vyhráli. Takže chceme v těchto volbách naprosto jednoznačně uspět, abychom byli schopni hájit dobře zájem České republiky a jejích občanů v celé Evropě,“ říká předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

V první desítce společné kandidátky s ODS a lidovci do eurovoleb má TOP 09 tři jména. Stávajícího europoslance Luďka Niedermayera, poslance Ondřeje Koláře a náměstka primátorky Hradce Králové Lukáše Řádka. Spokojená by strana byla s obhajobou dvou mandátů.

Spolu pro eurovolby

  1. Alexandr Vondra (ODS)
  2. Veronika Vrecionová (ODS)
  3. Luděk Niedermayer (TOP 09)
  4. Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)
  5. Ondřej Krutílek (ODS)
  6. Ondřej Kolář (TOP 09)
  7. František Talíř (KDU-ČSL)
  8. Filip Benda (ODS)
  9. Michaela Šojdrová (KDU-ČSL)
  10. Lukáš Řádek (TOP 09)

Možnost zabojovat znovu o post europoslance už nebude mít Jiří Pospíšil, který se podobně jako další bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek neúspěšně snažil skrze stranické primárky na kandidátku Spolu dostat.

Pospíšilovi strana doporučila zůstat pražským náměstkem primátora a Kalouska vyzvala k tomu, aby se na podzim ucházel o senátní křeslo. O to ale jeden ze zakladatelů strany zájem nemá a nabídku označil za „trafiku“ a „dadaismus“.

Spolupracovat s partnery chce TOP 09 i v krajských volbách, podle Pekarové Adamové má společná kandidátka vzniknout v pěti krajích včetně tří největších – Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského. Sama na sebe TOP 09 nebude spoléhat v žádném kraji, všude chce strana stavět na dlouhodobých spolupracích, ať už v dvojkoalici s ODS v Plzeňském kraji, nebo se Starosty v Královéhradeckém.

Na půdorysu spolupráce na úrovni krajů se ostatně koalice Spolu zrodila. Definitivní rozhodnutí, zda jít společně i do příštích sněmovních voleb, je podle předsedkyně stále předmětem debat.

Zleva Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka na kongresu ODS | Foto: Jan Handrejch | Zdroj: Právo/Profimedia

Strany se ale navzájem viditelně potřebují. „Bez koalice Spolu by ODS nemohla aspirovat na premiéra a TOP 09 a lidovci by mohli cítit určité ohrožení, že ve vládě nebudou zastoupeny,“ přiznává Pekarová Adamová.

Rozhodně pak podle ní však není na místě debata o úplném slučování všech tří stran do jedné. To je téma, o kterém začal od loňského sněmu strany mluvit poslanec Ondřej Kolář.

Ústupky koalici

Podle politologa Hlouška je i přes své ideové vyhranění strana ochotná přizpůsobit se, aby si nerozhádala koalici.

ANO nepotřebuje víc viditelných politiků. Triumvirát Babiš, Havlíček a Schillerová stačí, říká odborník

Číst článek

Co ale platí u partnerů ze Spolu, nemusí platit i pro ostatní vládní kolegy. Začátkem února TOP 09 došla trpělivost s hnutím STAN a vyvolala první dohadovací řízení současné vládní koalice.

„Jde o celkové fungování koalice. Chceme se vyhnout tomu, abychom skončili jako na Slovensku. Tamní scénář je pro nás významnou výstrahou – ti, kteří vyvolávali spory, navzájem se neinformovali a podnikali čistě marketingové kroky, tam rozbili vládní koalici a pomohli k návratu populistických a extremistických sil. Nechceme, aby kroky hnutí STAN vedly k tomu stejnému,“ rýpla si Pekarová Adamová.

Právě v tandemu se Starosty přitom strana v roce 2009 vstupovala do české politiky, obě strany mají k sobě programově stále blízko a jejich voliči se do velké míry překrývají. Z lednového výzkumu analytického ústavu STEM vyplynulo, že zhruba dvě třetiny potenciálních voličů TOP 09 zvažují i volbu STAN.

U Starostů cítí příležitost jak v nadcházejících evropských volbách, tak i ve sněmovních za rok a půl využít toho, že se může TOP 09 v koalici Spolu trochu ztrácet.

„Potýkají se (TOP 09) s komplikacemi, které trojkoalice Spolu v některých momentech přináší. My to máme jednodušší, můžeme být pro veřejnost čitelnější než TOP 09, která se v té koalici trošičku rozpouští jako cukr v šálku kávy,“ popsal pro Seznam Zprávy poslanec a místopředseda STAN Jan Lacina.

Marie Starostová, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme