V Česku žije přes 430 lidí starších sta let, jejich počet ale v posledních letech klesá

Počet stoletých a starších Čechů a Češek v posledních letech klesá. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení za prvních devět měsíců letošního roku. Celkem žije v Česku 437 lidí, kterým je víc než sto let. Což je o 53 míň než loni. Tématu se věnoval Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři (ilustrační foto)

Nejstaršímu muži v ČR je 105 let, nejstarší ženě 108. (Ilustrační snímek) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nejvíc stoletých a starších lidí žije v Jihomoravském kraji a v Praze. A právě z hlavního města pochází nejstarší česká obyvatelka. Ta se těší, jak říká mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová, 108 letům.

Ježíškova vnoučata nadělila důchodkyním v Orlové striptéra. Takové Vánoce prý v domově ještě neměli

Číst článek

Nejstarší muž je asi o tři roky mladší. „Nejstarší důchodce muž žije v Jihomoravském kraji a jeho ročník narození je 1913,“ dodává Buraňová.

Ještě před třemi lety počet lidí starších sta let rostl, teď už ale klesá. Podle předsedkyně České gerontologické společnosti Ivy Holmerové jde ale jen o slabší ročníky z období první světové války.

„Do poloviny století bude deset procent lidí nad 80 let. Čili i těch stoletých bude víc a z principu jich bude přibývat,“ říká.

Mezi nejstaršími Čechy převládají ženy. Přes sto let se jich letos dožilo 385. Naopak mužů je jen 52.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme