Nejstaršímu kandidátovi v krajských volbách je 90 let. Jestli uspěje, na schůze prý bude chodit

Lékaře Vladimíra Vaňatu lidé mohli potkat už na stranických schůzích národních socialistů po roce 1945. Svůj hlas mu ale mohli dát i nyní v krajských volbách na jihu Čech. Nejstarší kandidát letošních voleb byl čtyřkou na jihočeské kandidátce Republikánské strany Čech, Moravy a Slezska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ČR začaly volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu | Foto: Filip Jandourek

Devadesátiletého neurologa Vladimíra Vaňatu zná ve vesnici Borek na předměstí Českých Budějovic kde kdo.

Populární obyvatel tamního domova s pečovatelskou službou ale podle svých slov nejraději úřaduje u půllitru nealkoholického piva v nedaleké hospodě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimíra Vaňatu, nejstaršího kandidáta v letošních krajských volbách, navštívil reportér ČRo Filip Černý

„Já jsem rodák z Prahy. Můj otec byl vojenský lékař. Když mi byly dva roky, tak byl přeložený sem do Budějovic,“ vypráví Vladimír Vaňata, který v Českých Budějovicích žije od roku 1924.

Po druhé světové válce se Vladimír Vaňata stal členem národních socialistů. Do republikánské strany vstoupil po sametové revoluci. Dva roky byl dokonce jejím zastupitelem v Českých Budějovicích.

Pokud by se letos probojoval do krajského zastupitelstva, jednání by podle svých slov navštěvoval, i když se zdravotně necítí už úplně dobře a pochybuje o tom, že by uspěl.

„Mně se plno věcí nelíbí, nemůžu s tím souhlasit, a právě proto bych chtěl i nadále spolupracovat a jaksi potírat nešvary a neřesti, které se tady dějí,“ říká Vladimír Vaňata.

Za své politické vzory považuje prvorepublikového předsedu vlády Antonína Švehlu a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

„Protože Masaryk říkal, že peníze pro něho nikdy nebyly cílem, pouze prostředkem. A Masaryk spal na železné posteli,“ vysvětluje nejstarší kandidát do krajského zastupitelstva.

Filip Černý, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme