Nejteplejší den v roce, na Domažlicku naměřili 37,3 stupně. V noci mají přijít silné bouřky

Úterý je zatím nejteplejší den v roce. Teploměry nejen v Praze překračovaly třicítku. Do ulic už proto vyjely kropicí vozy. A to nejen v Praze, ale třeba i v Brně. Nejvyšší teplotu naměřili meteorologové ve Staňkově na Domažlicku, kde bylo 37,3 stupně. Místní teplotní rekordy padly, nebo byly vyrovnány na 35 ze 145 meteorologických stanic měřících přes 30 let. Rekordy kromě meteorologů čekají taky provozovatelé koupališť.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teploty v Česku stoupaly nad 35 stupňů. Lidé se před horkem schovávali u vody nebo v klimatizovaných prostorách. | Foto: Vít Černý | Zdroj: ČTK

Kvůli tropickému počasí roste i počet požárů, záchranáři také častěji vyjíždí k dehydratovaným lidem.

Dvě největší jihočeská města zaznamenala nejteplejší první srpen za posledních 130 let. V Českých Budějovicích naměřili meteorologové 36,4 stupně, v Táboře pak 36,6 stupně. A kvůli horku měli zaměstnanci jihočeské univerzity mimořádné volno. Záchranáři měli o 20 % výjezdů navíc. Českobudějovická Černá věž hlásí propad návštěvnosti.

Teploty na jihu Moravy překonaly v úterý hranici 35 stupňů Celsia. V Němčanech na Vyškovsku přesně o osm desetin stupně. V centru Brna radnice rozhodla, že začne pěší zónu ochlazovat pomocí kropicích vozů. Ty byly k dispozici například na Náměstí Svobody. Brňané je tam najdou i ve středu. Stejné opatření zavedli i ve Zlíně

V Ústeckém kraji naměřili nejvyšší teplotu 36,6 stupňů v Dobřanech na Litoměřicku. V části města Ústí nad Labem od rána neteče voda a odstávka potrvá ve čtvrti Klíše až do desáté hodiny večerní.

V Ostravě teploměry naměřily teploty kolem 35 stupňů. V letním horku se tak mnoho lidí vydalo ochladit do klimatizovaných obchodních center. 

Ve středních Čechách naměřili meteorologové v Průhonicích 36,9 stupňů. Kromě Průhonic padl teplotní rekord ještě v Příbrami.

Bouřky k večeru

Kromě veder ale zároveň meteorologové upozorňují na velmi silné bouřky, které večer zasáhnou severozápad Čech. Doprovázet by je měly kroupy, silný nárazový vítr a přívalový déšť.

Zvlněná studená fronta s sebou v úterý večer přinese silné bouřky, které budou postupovat severovýchodním směrem.

„Bouřky s největší intenzitou očekáváme večer na severozápadě Čech, při postupu přes naše území bude jejich intenzita zvolna slábnout," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Výraznější srážky by se podle meteorologů měly vyhnout jihovýchodu republiky, kde kvůli déletrvajícímu suchu existuje zvýšené riziko nebezpečí požárů.

Mária Pfeiferová, Tomáš Jelen, Lucie Valášková, rez, Klára Kohutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme