Nejtragičtější rok na přejezdech. Podívejte se, kde se v loňském roce umíralo
Zatímco loni na silnicích zemřelo při nehodách nejméně lidí v historii, u střetů na železničních přejezdech stojí v roce 2016 poznámka: nejtragičtější. Alarmující je také fakt, že více jak polovina řidičů přehlédla varovnou signalizaci.
Je po deváté hodině ráno, poklidný červencový den. Malou komunikaci třetí třídy mezi Jaroměří a Českou Skalicí kříží železniční trať. Na přejezdu číslo P5431 u obce Rychnovek nejsou závory, jen kříž a světla. V okamžiku, kdy se k němu blíží vysokou rychlostí rychlík R 921, vjíždí na přejezd osobní automobil.
„Na místě jsou hasiči, záchranka. Likvidace této mimořádné události bude vzhledem k úmrtím bohužel trvat déle,“ diktuje o chvíli později novinářům mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. Dvoučlenná posádka osobního auta nepřežila.
Více než rok po srážce pendolina s kamionem ve Studénce řidiči na přejezdu stále riskují
Číst článek
Nejen případ v Jaroměři, ale třeba i silvestrovská srážka automobilu s vlakem v Holičkách u Třeboně, při níž zemřeli dva lidé, ilustrují, že na železničních přejezdech, mnohdy dostatečně zabezpečených, dochází k vážným nehodám.
MAPA NEHOD NA PŘEJEZDECH
(údaje leden až listopad 2016)
Na železničních přejezdech v roce 2016 při 175 střetnutích zemřelo 45 lidí. V porovnání s rokem 2015 sice stoupl počet střetů jen o 6 procent, obětí ale přibylo o více než 40 procent, informoval v tiskové zprávě mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Podle Týmu silniční bezpečnosti nerespektuje více jak polovina řidičů světelnou signalizaci. Ani pud sebezáchovy totiž nedonutí některé řidiče zastavit před přejezdem v době, když už svítí výstražná signalizace.
Podle drážní inspekce byla v loňském roce každá čtvrtá nehoda na přejezdu smrtelná. Lidé si totiž často myslí, že stihnou včas přejet na druhou stranu. „Prvních šedesát procent účastníků silničního provozu porušuje platné předpisy, vjíždějí na přejezd v době, kdy je to zakázáno, a spoléhají na to, že mají situaci pod kontrolou a že přejedou bezpečně,“ říká Roman Budský z Týmu pro silniční bezpečnost.
Až třetina řidičů vjíždí na přejezd, když se zvedají závory a svítí červené světlo
Číst článek
Řidiči často vjíždějí na koleje i ve chvíli, kdy se zvedají závory, ale stále ještě svítí signalizace. To ale může být pro řidiče osudné, tvrdí Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. „To může být chyba, především na vícekolejných přejezdech, protože jeden vlak projede, závory se začnou zvedat, ale vlak, který jede z druhé strany, může v době, kdy se závory zvedají, uvést celé signalizační zařízení do činnosti.
Policie a BESIP se shodují na tom, že se řidiči dostatečně nevěnují řízení. Kromě telefonování nebo psaní esemesek za volantem, je rozptylují taky různé moderní systémy v autě. „Podepisuje se na tom i ovládání moderních systému. Ovládání navigace a klimatizace už není tak jednoduché, jak jsme byli zvyklí. Řidič musí ovládat multimediální systém a proklikat se až k danému ovladači,“ dodává Budský s tím, že tyto systémy by se měli řidiči učit ovládat už v autoškole.
Podle předběžných odhadů zemřelo loni na silnicích pouze 556 osob a to je nejméně od roku 1961, kdy policie statistiku nehodovosti zavedla.
Mohlo by vás také zajímat
VIDEO: Před 30 lety skončil duel juniorského mistrovství světa mezi hokejisty Kanady a Sovětského svazu největší bitkou v historii...
Na jedné z českých reprodukčních klinik vyměnili embrya dvěma ženám, které šly na umělé oplodnění. Jedná se o první případ v Česku. Informaci potvrdila Českému rozhlasu mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová.
Staronový ředitel vězeňské služby Petr Dohnal dále maže kroky učiněné svým předchůdcem. Jak zjistil Zpravodajský web Českého rozhlasu,...
Má zázemí v Americe, útěku do zahraničí se u něj ale soudce neobával. Daniela Ježka, vlivného podnikatele a bývalého člena ODS, poslal...
UVNITŘ FOTOGRAFIE. S více než sto tisíci obyvateli ve věku 100 a více let je Španělsko - hned po Japonsku - druhou zemí, kde se lidé...