Nejtragičtější týden na silnicích v Česku, při nehodách zemřelo 22 lidí

Za minulý týden zemřelo při dopravních nehodách na silnicích v Česku 22 lidí. Podle policejní statistiky je to zatím nejhorší týden letošního roku. Pondělních osm obětí bylo tento rok zatím nejvíce v jednom dni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden člověk zemřel a další lidé se zranili 17. srpna při nehodě kamionu a tří osobních aut na dálnici D5 nedaleko Mýta na Rokycansku | Foto: ČTK

Během uplynulého týdne zemřeli na silnicích v česku tři chodci, devět řidičů osobních aut, dva řidiči nákladních aut, pět motorkářů, dva cyklisté a jeden spolucestující v osobním autě.

Policisté zatím nejsou schopni určit důvody tak velkého počtu smrtelných nehod. Většinu jich stále vyšetřují. Policejní mluvčí Ivana Nguenová, proto důvody popisuje zatím jen obecně.

„Dlouhodobě nejčastější příčinou nehod řidičů motorových vozidel je nevěnování se řízení vozidla, dále nesprávné otáčení nebo couvání,“ vyjmenovává Nguenová.

Vedoucí Besipu Martin Farář upozorňuje, že jsou stále ještě prázdniny a lidé cestují, byť počasí na to nevypadá.

„Časté střídání počasí, kdy je chvíli deštivo a pak zase krásné letní počasí, klade na řidiče zvýšené nároky. Dopadá na nás únava, nevěnování se řízení, často podcenění stavu silnice,“ komentuje čísla Farář.

Smrtelné nehody se podle něj o prázdninách stávají typicky po přejetí do protisměru, nedání přednosti nebo nárazu do stromu. „Je to často také otázka štěstí či neštěstí, jak ta dopravní nehoda skončí. Jestli bude mít malé následky nějakého lehkého zranění nebo jestli budou bohužel tragické,“ dodává.

Dopravní psycholog Michal Walter je přesvědčen, že za tragické nehody může také velký počet letních omezení, před kterými se tvoří kolony. „Lidé, kteří vyjíždějí z kolon, pak mají tendenci ztracený čas rychle dohánět, takže přidají a někdy to může dopadnout tragicky,“ vysvětluje Walter.

Tragický byl uplynulý týden především pro motorkáře. Od počátku srpna jich na silnicích zahynulo sedm, z toho pět právě v uplynulém týdnu.

„Tady mezi nejčastější příčiny dopravních nehod patří nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky nebo také nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem a hlavně nezvládnutí řízení,“ říká vedoucí Besipu Farář.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru