Nejužší vedení Strany zelených doplnila Kolínská, Fajnorová i Stropnický

Zelení dovolují nové předsednictvo své strany. Staronového předsedu Ondřeje Lišku doplní v nejužším vedení Přemysl Rabas, šéfka pražské organizace Petra Kolínská a Ivana Fajnorová z Brna. V nejužším vedení zelených bude i kritik předsedy Ondřeje Lišky Matěj Stropnický, který bude zastávat post takzvaného řadového člena předsednictva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasování na sjezdu Strany zelených.

Hlasování na sjezdu Strany zelených. | Foto: Tomáš Adamec

Sjezd zelených bez problémů zvolil jen staronového předsedu Ondřeje Lišku. Ten prošel s podporou dvou třetin hlasů delegátů hned prvním kolem volby. Velké problémy ale byly s volbou prvního místopředsedy strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sjezd Strany zelených sleduje komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Souboj pražských zastupitelů Petry Kolínské a Petra Štěpánka skončil rezignací Kolínské na kandidaturu, což nakonec nepomohlo a patovou situaci vyřešil až předseda strany, který navrhl hlasovat o Přemyslu Rabasovi. Ten přitom původně o místo ve vedení zelených vůbec nestál.

Zatím stačili delegáti sjezdu zvolit jen tři místopředsedy strany, jejich sestava odpovídá požadavku sjezdu, aby nové vedení zelených nereprezentovalo jen jeden názorový proud. To staronový šéf zelených Ondřej Liška respektuje.

„Budu jedině rád, pokud předsednictvo bude pestré. Ale zároveň budu rád, pokud nebude rozpolcené. Mezitím je veliký rozdíl, který si v minulosti ne všichni uvědomovali,“ poznamenal Liška.

Matěj Stropnický Radiožurnálu řekl, jak vidí svoji roli ve vedení zelených: „Já se tam samozřejmě budu snažit přinášet nové podněty. Pokusím se spolupodílet se na rehabilitaci značky Strany zelených. Promítnout do toho nějaký komunální úspěch a pokusit se ho znovu přenést zpátky na celou stranu zelených a její značku,“ řekl Stropnický.

Podle komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka zelení doufají, že nesourodé vedení by mohlo vyřešit všechny spory a strana by už potom nebyla tak rozpolcená: „Zelení říkají asi toto: ‚Je lepší když se mezi sebou budou přít v předsednictvu a strana bude jednotná, než když to bude jako v minulosti naopak, že předseda měl kolem sebe své lidi, předsednictvo bylo jednobarevné, a pak se názorově lámala strana.“

Petr Nováček, Věra Pfeifferová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme