Největší přízni voličů se těší ODS

Pokud by se parlamentní volby konaly v březnu, zvítězili by v nich občanští demokraté. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. ODS by s více než 26 procenty hlasů předstihla o téměř tři procenta vládní ČSSD. Třetí by skončila Koalice lidovců a Unie svobody-DEU, kterou preferuje 17 procent voličů. 14 procent hlasů by v březnu získali komunisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

preference pol. stran | Foto: Markéta Kaclová

Občanská demokratická strana si oproti únorovému průzkumu polepšila o více jak tři procenta hlasů. Podle analytika agentury STEM Jaroslava Huka občanští demokraté posilují své postavení paralelně s tím, jak oslabuje postavení Koalice. "Je zřejmé, že část voličů, kteří dříve důvěřovali Koalici, nyní přecházejí k volbě ODS. To, že ODS získala určitý náskok před ČSSD, může být důsledkem také některých kontroverzních výroků a vystoupení představitelů sociální demokracie v poslední době."

Z průzkumu společnosti STEM také vyplynulo, že se zvyšuje ochota lidí jít k volbám - nyní by k volebním urnám přišly skoro tři čtvrtiny občanů. Jaroslav Huk to vysvětluje startující volební kampaní a větším zájmem o politické dění. "Roste určité očekávání, že se ve volbách něco změní. Ti lidé mají dnes a denně před sebou politiky, kteří se nějakým způsobem snaží získat je pro svůj program. Dochází k určitému většímu zájmu o politiku. Otázkou potom je, kolik těch lidí skutečně k volbám přijde. Máme zkušenosti, že deklarovaná ochota jít volit je vždycky vyšší než ta skutečná, ale je pravda, že u parlamentních voleb ten rozdíl nebývá příliš vysoký."

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme