Největší přízni voličů se těší ODS

Pokud by se parlamentní volby konaly v březnu, zvítězili by v nich občanští demokraté. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. ODS by s více než 26 procenty hlasů předstihla o téměř tři procenta vládní ČSSD. Třetí by skončila Koalice lidovců a Unie svobody-DEU, kterou preferuje 17 procent voličů. 14 procent hlasů by v březnu získali komunisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

preference pol. stran | Foto: Markéta Kaclová

Občanská demokratická strana si oproti únorovému průzkumu polepšila o více jak tři procenta hlasů. Podle analytika agentury STEM Jaroslava Huka občanští demokraté posilují své postavení paralelně s tím, jak oslabuje postavení Koalice. "Je zřejmé, že část voličů, kteří dříve důvěřovali Koalici, nyní přecházejí k volbě ODS. To, že ODS získala určitý náskok před ČSSD, může být důsledkem také některých kontroverzních výroků a vystoupení představitelů sociální demokracie v poslední době."

Z průzkumu společnosti STEM také vyplynulo, že se zvyšuje ochota lidí jít k volbám - nyní by k volebním urnám přišly skoro tři čtvrtiny občanů. Jaroslav Huk to vysvětluje startující volební kampaní a větším zájmem o politické dění. "Roste určité očekávání, že se ve volbách něco změní. Ti lidé mají dnes a denně před sebou politiky, kteří se nějakým způsobem snaží získat je pro svůj program. Dochází k určitému většímu zájmu o politiku. Otázkou potom je, kolik těch lidí skutečně k volbám přijde. Máme zkušenosti, že deklarovaná ochota jít volit je vždycky vyšší než ta skutečná, ale je pravda, že u parlamentních voleb ten rozdíl nebývá příliš vysoký."

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme