Největší slídilové: anticeny dostaly ministerstvo obrany, Úřad práce a společnost Home Credit

Anticeny Velkého bratra pro největší slídily dostalo ministerstvo obrany, Úřad práce a společnost Home Credit. Žebříček nejzvědavějších firem a institucí už podvanácté sestavila organizace Iuridicum Remedium, která se věnuje ochraně soukromí. Ceny se hlásí k odkazu slavné knihy George Orwella 1984 a mají upozorňovat na nepřijatelné zásahy do soukromí občanů ze strany soukromých firem i veřejné správy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo obrany anticenu pro úředního slídila dostalo za návrh novely zákona o Vojenském zpravodajství.

Konkrétně za to, že by v rámci kybernetické ochrany státu mohli zpravodajci prostřednictvím jakési černé skříňky plošně sledovat dění na internetu, a to i u konkrétních lidí.

Nicméně ministerstvo obrany se v e-mailu brání, že sledování na internetu musí projít čtyřstupňovou kontrolou.

Soutěž Big Brother Awards, tedy Anticenu Velkého bratra se hlásí k odkazu Orwellovy knihy 1984 a poprvé se uskutečnila v roce 1998 ve Velké Británii. V Česku se koná od roku 2005.

Firemním slídilem se stal poskytovatel nebankovních půjček Home Credit za aplikaci, která by jim zpřístupnila kontakty v telefonu žadatelů o půjčku. Společnost ale popřela, že by funkci prohlížení kontaktů v mobilní aplikaci chtěla uplatňovat. Cenu tak prý dostává za něco, co nemá a mít nebude.

Dlouhodobý slídil - Úřad práce - má titul za to, že od žadatelů o sociální dávky vyžaduje kompletní výpis z účtu. „Povinnost kompletní výpisy předkládat přitom nemá oporu v zákoně," uvedla porota.

Anticeny pro největší slídily roku 2015 dostala policie, ministerstvo financí, Mattel a ministr vnitra

Číst článek

Výrok Velkého bratra si pak připsal generální ředitel MasterCard pro Česko, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš. „Každý z nás za sebou zanechává elektronickou stopu a množství těch údajů bude růst. Tak to zkrátka je a s tím už se nic neudělá…,“ uvedl Lukeš v rozhovoru pro server Peníze.cz

Jedinou pozitivní cenu za ochranu soukromí má město Vsetín. Získalo ji za webovou mapu pouličních kamer. Pro cenu si přišel ředitel městské policie.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme