Největší zdravotní pojišťovna chystá reorganizaci

Všeobecnou zdravotní pojišťovnu čeká reorganizace, její pojištěnce pak nové průkazy platné v Evropské unii. Podle několika zdravotních novel se mění i systém přerozdělování prostředků pojišťovnám a zvyšují se pravomoce VZP vůči dlužníkům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: VZP ČR

Naše největší zdravotní pojišťovna zakládá krajské pobočky a územní pracoviště. Využívá k tomu podle její ředitelky Jiřiny Musílkové dosavadních 77 okresních poboček a na 100 úřadoven: "Nebude to znamenat žádné navýšení personálu pojišťovny ani výstavbu budov."

VZP si polepší ve vtahu k dlužníkům, od 1. srpna může už vymáhat dlužné částky bez soudů na základě vlastního správního výkonu rozhodnutí, uvedla ředitelka odboru správního řízení Hana Hynková: "A to srážkami ze mzdy a přikázáním pohledávky z účtu dlužníka."

Po 10. září začne VZP distribuovat nové průkazy pojištěnců, které umožní čerpat lékařskou péči v zemích EU. Dosavadní průkazy zůstanou v platnosti do konce roku 2005. Nové doklady si mohou klienti vyzvednout osobně a nebo ho dostanou poštou, a to nejpozději příští rok.

Ministryně zdravotnictví: Dluhy VZP je třeba řešit systémově

Nová ministryně zdravotnictví Milada Emmerová je s prací největší zdravotní pojišťovny v zemi spokojená. Na rozdíl od svého předchůdce Jozefa Kubinyiho proto neplánuje odvolání šéfky VZP Musílkové. Emmerové se pouze nelíbí dluhy VZP.

Na jejich odstranění však podle ministryně existuje jiný lék, než je výměna na ředitelském postu: "Pokud něco nehraje, to jsou hlavně dluhy pojišťovny - to je věc systémová, která se bude muset řešit systémově. A není to věc personifikovaná na osobu paní ředitelky. Tak že z toho vyplývá, že já bych o nic takového neusilovala."

Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme