Největší znečišťovatelé by měli podporovat mladé vědce
Největší znečišťovatelé životního prostředí v České republice by měli platit nápady mladých vědců. Ministr životního prostředí Pavel Drobil totiž plánuje založení fondu, který by autorům nejlepších vědeckých projektů v oblasti ochrany životního prostředí pomohl v začátcích kariéry.
Některé ekologické projekty mladých studentů, které mají šanci uspět v praxi, by měly platit největší znečišťovatelé životního prostředí. Ministr životního prostředí Pavel Drobil uvažuje o založení fondu, ze kterého by firmy platily nápady mladých vědců.
Podle ministra Drobila by měl nápad na založení fondu pomoci mladým vědcům, kteří dokáží technologie v oboru životního prostředí posunout dál.
„Pokud se podaří, že si některý student prostřednictvím tohoto fondu bude moci nastartovat úspěšnou firmu, jejíž produkcí budou technologie, které pomohou ochraně životního prostředí, tak jsme v praxi dovedli do konce termín udržitelného rozvoje,“ říká Drobil.
Šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše Drobilova myšlenka nadchla. I proto, že podpora velkých průmyslových podniků podobným akcím podle něj u nás není příliš významná.
„Pokud bude dostatečný tlak ze strany ministerstva na tyto podniky, tak by mohly do fondu přispět a pomoct financovat rozjezd takových projektů. Nejde o závratné části a podniky by s tím neměly mít problém,“ domnívá se Drahoš.
Radiožurnál oslovil několik podniků uvedených v žebříčku největších znečišťovatelů za loňský rok, který z údajů z Integrovaného registru znečišťování sestavuje sdružení Arnika. Několik z nich odmítlo na dotaz odpovědět.
ArcelorMittal podpoří projekty na pomoc severomoravskému ovzduší
Ale například ArcelorMittal Ostrava, posoudí případnou žádost i podle toho, jestli projekt pomůže ovzduší v severomoravském regionu. A ústecká Spolchemie slovy své mluvčí nemá problém podobný systém podpořit, pokud bude funkční.
Projekt zaujal také Romana Šťáhlavského z firmy, která se specializuje na manažerské poradenství. Ten soudí, že dobrý nápad by se měl prosadit i bez podpory, ale v praxi je to tak, že jen málo inovací se bez ní obejde.
„Každá taková myšlenka, která pomůže inovacím v začátku, je perfektní. Na druhou stranu si myslím, že by se dobré inovace měly prosadit bez další podpory. Největší procento nápadů nepřežije první fázi, takže myšlenka je to dobrá,“ shrnuje Šťáhlavský.
Ministerstvo životního prostředí s Akademií věd také před několika dny spustilo soutěž pro mladé vědce. Projekty týkající se životního prostředí, které ocení komise, nabídne firmám v burze nápadů v Praze a Ostravě.