Největším problémem v jižních Čechách je rozvodněná řeka Lužnice

Průtok vody ve většině řek se stabilizuje. Naopak na Dyji je situace nejasná a to kvůli protržené hrázi na rakouské straně. Stejně na tom je i Lužnice, která přidělává starosti lidem na jihu Čech. Třetí povodňový stupeň, stav ohrožení, stále platí na Pilaři. Kromě sklepů ale voda nezaplavila obytné domy. Třeboňskou místní část Stará Hlína a nábřeží ve Veselí nad Lužnicí ochránily třísetmetrové hráze z pytlů s pískem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Dyje zaplavila Podhradí

Řeka Dyje zaplavila Podhradí | Zdroj: ČTK

Ve Veselí nad Lužnicí se hladina řeky ustálila na hranici třetího povodňového stupně. Pro město to znamená kulminaci stavu a očekává se, že úroveň hladiny bude oscilovat kolem této hodnoty po dobu několika dnů. Veselí nad Lužnicí ochránil rybník Rožmberk, který zachytil část povodňové vlny na Lužnici a zmírnil tak dopady na města a obce na středním toku řeky.

Kvůli manipulacím na hrázích ale voda ohrožuje 15 domů ve Staré Hlíně, kterou by mohla ohrozit případná zpětná vlna vracející se z Rožmberka. Vojáci tam proto postavili protipovodňový val z pytlů s pískem.

"Během noci se ve Staré Hlíně podařilo postavit třistametrovou hráz, která zatím udržela vodu ve staré řece. Nicméně v průběhu dne může vystoupat voda v rybníku Rožmberk a navýšit hladinu řeky. Tak doufejme, že ta noční práce nebude vniveč tím, že se nakonec zvedne Rožmberk na takovou výši, že Starou Hlínu zaplaví," řekl Českému rozhlasu starosta Třeboně Jiří Houdek.

Na Dyji je situace nejsložitější u Novosedel

Nebezpečí dalších záplav na Dyji se opět snížilo. Ještě před polednem platil třetí povodňový stupeň u Trávního dvora, tedy asi na půl cesty mezi Znojemskou přehradou a Novými Mlýny. Během včerejška se voda vylitá z koryta přiblížila k obcím Novosedly a Jevišovka, kde při jarních povodních vznikla laguna o rozloze několika tisíc hektarů. Tentokrát jsou ale záplavy v těchto místech mnohem menší a žádný z obytných domů není bezprostředně ohrožen.

Přes poměrně příznivé prognózy a zkušenosti z dřívějška sledovali obyvatelé obou obcí postupující vodu se znepokojením a pro jistotu začali včera obnovovat provizorní hráze doplňující stabilní ochranu. V posledních hodinách sice k dramatické změně nedošlo, zaplaveno je už ale na 500 hektarů polí s dozrávajícím obilím a dalšími plodinami.

S nelibostí přijali obyvatelé Novosedel zprávu, že kvůli ochraně škeblí se zvětšil odtok z Nových Mlýnů. Větší pokles hladiny by podle místních vykompenzoval vodu přitékající z protržené hráze na rakouské straně Dyje. Vodohospodáři ale tvrdí, že Novomlýnské nádrže mohou v tuto chvíli situaci proti proudu ovlivnit jen málo.

Jihomoravští zastupitelé se na mimořádném zasedání rozhodli rozdělit obcím postiženým povodněmi přes milion korun. Kromě více než půl milionové částky na opravu nedostatečně zabezpečené kanalizace v Hodonicích a Tasovicích u Znojma putují peníze do tří obcí přímo postižených v těchto dnech. Nejvíce zaplavená obec Podhradí na Dyji dostala 100 tisíc korun, zatímco Vranov, kde byly škody tentokrát podstatně nižší, dvojnásobek této částky.

Podle hejtmana Stanislava Juránka ale zastupitelé rozhodli správně: "Myslím, že speciálně obcí Podhradí se budeme muset zabývat znovu až budou vyčísleny škody. Jde tu i o velikost obcí a o to, že někteří zastupitelé mají se situací v těch obcích osobní zkušenost. Dali jsme na doporučení těch, kteří ve Vranově v nedávné době osobně byli. Vranov nepatřil mezi obce, které měly výraznou podporu v případě minulých povodní. Než stačili uklidit, přišla nová povodeň."

Ivan Holas, Marie Matúšů, Jiří Kokmotos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme