Nejvíc lidé důvěřují Pavlovi, pak Babišovi s Okamurou. Nedůvěru společnosti mají šéfové ODS a TOP 09

Nejdůvěryhodnějším vrcholným politikem v Česku zůstává prezident Petr Pavel, věří mu 54 procent lidí. Následují předseda ANO Andrej Babiš s 46 procenty a předseda SPD Tomio Okamura se 40 procenty. Pavel je jediný z politiků, kdo má vyšší podíl důvěry než nedůvěry. Nejvíce lidé nedůvěřují Petru Fialovi a Markétě Pekarové Adamové. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který jej provedl od ledna do března.

průzkum Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodnocení většiny sledovaných politiků se oproti průzkumu z loňského léta zlepšilo, zejména snížením podílu nedůvěřujících.

ANO chce zveřejnit příspěvek ČR na nákup munice pro Ukrajinu. Jedná se o veřejné prostředky, říká Havlíček

Číst článek

Důvěra mírně klesla u prezidenta Pavla, ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). U Pavla se snížila o procentní bod stejně jako u Hladíka, kterému důvěřuje devět procent lidí, a skončil tak ve spodní části žebříčku důvěryhodnosti vrcholných politiků. Důvěra, kterou vyjádřili občané Válkovi, klesla o čtyři body na 15 procent.

Naopak podíl důvěřujících Babišovi a Okamurovi stoupl o čtyři, respektive pět bodů.

Podobný nárůst důvěry byl také u šéfky Poslanecké sněmovny a TOP 09 Pekarové Adamové, jíž současně o čtyři body ubylo lidí, kteří jí nedůvěřují. Na druhou stranu jí nedůvěřuje 73 procent.

Předsedovi vlády a ODS Fialovi nedůvěřuje 79 procent občanů

Bartoš a Vystrčil

Mírné zvýšení podílu důvěřujících provázené srovnatelným poklesem nedůvěřujících CVVM zaznamenalo rovněž u ministra pro místní rozvoj a předsedy Pirátů Ivana Bartoše. S důvěrou ve výši 28 procent obsadil čtvrté místo v důvěře vrcholných politiků.

Téměř polovina Čechů vnímá kroky Ficovy vlády jako ohrožení demokracie na Slovensku, ukázal průzkum

Číst článek

Pětici nejdůvěryhodnějších uzavírá předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), kterému věří podle zjištění CVVM čtvrtina dotázaných. Mírně nižší důvěru, 24 procent, získal ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Necelá pětina lidí pak shodně považuje za důvěryhodné ministra dopravy Martina Kupku (ODS), ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) a premiéra Fialu.

Na spodních příčkách žebříčku skončili vedle Hladíka také ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty), ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09), ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Důvěřuje jim necelá desetina veřejnosti. Více než polovina lidí uvedla, že tyto politiky nezná.

Do průzkumu se v době od 26. ledna do 11. března zapojila tisícovka lidí starších 15 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme