Nejvíc malých dětí v ústavech má Česko

V České republice je ve srovnání s Evropou nejvíce malých dětí umístěno v ústavech. Z 10 tisíc dětí do tří let je jich v ústavní péči 60. Vyplývá to z průzkumu, kterého se zúčastnilo 32 evropských zemí. Čeští odborníci ale s těmito závěry úplně nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

batole | Foto: Comstock Images

Některé věci se takhle jednoznačně srovnávat nedají, říká ředitelka odboru rodinné politiky ministerstva práce a sociálních věcí Michaela Marxová.

"Ten výzkum sám přiznává, že ty údaje z těch různých států jsou velice různé, a je třeba si asi vyjasnit, jaká byla metodika."

Například u nás se do počtu dětí v ústavech započítávají i děti zdravotně postižené, jinde ne. Průzkum také neříká nic o kvalitě ústavních zařízení.

Chris Gardiner, prezident Mezinárodní organizace pro pěstounskou péči, uznává, že naše ústavní zařízení jsou velmi dobrá, ale malé děti by v nich být neměly.

"Země jako Slovinsko to už udělaly. Slovinsko nemá žádné kojence v ústavech, žádné děti do tří let v žádných zařízeních."

Dokonce i Rumunsko, které mělo primát v počtu dětí v ústavech, přijalo zákon, kterým tato zařízení ruší. Je k tomu ale třeba vybudovat širokou síť náhradní rodinné péče.

Jako první krok směřující k tomuto cíli organizuje ministerstvo práce sérii diskusí s odborníky. Ta by měla identifikovat překážky, které rychlému svěřování dětí do rodinné péče brání.

Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme