Nejvíc pracovních úrazů vzniká za chůze. Ty ve stavebnictví bývají navíc fatální

Průměrně se v České republice zraní v zaměstnání asi sto lidí denně, což znamená zhruba čtyři pracovní úrazy za hodinu. Vyplývá to ze statistik Státního úřadu inspekce práce za první pololetí letošního roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zraněné rameno (ilustrační foto)

Zraněné rameno (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Během prvního letošního pololetí se v práci zranilo téměř 19 tisíc lidí. Z toho 700 se zranilo vážně a bohužel 47 úrazů skončilo smrtí.

Absolutní počty pracovních úrazů mírně klesají. Souvisí to s technickým pokrokem, který přináší větší bezpečnost strojů. Nicméně mnoho drobných úrazů postižení ani nehlásí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smrtelné pracovní úrazy ve stavebnictví vznikají v důsledku nedodržování bezpečnostních předpisů. Podrobnosti přináší Jitka Hanžlová

„Spousta ostatních úrazů ani není hlášena, protože se postižený domluví se zaměstnavatelem, vezme si dovolenou. Nemocenská je pro postižené ze začátku nevýhodná,“ podotýká vedoucí útvaru informatiky ostravského inspektorátu práce Martina Slischková.

Živnostníci ani nemají povinnost hlásit pracovní inspekci svůj úraz, takže skutečná čísla mohou být vyšší. Nejčastěji jsou ohroženi lidé ve stavebnictví.

„Stavební dělník je asi nejohroženější profese v naší republice. Dost ohrožení jsou lidé v kovoprůmyslu, kde se provádí ruční manipulace, obsluhy strojů. A z toho vyplývají rizika,“ potvrzuje Milan Pavelčík z certifikační společnosti Bureu Veritas.

Bohužel ve stavebnictví také nejčastěji hrozí smrtelný pracovní úraz.

Stavebníci se "zakousli" do střechy i stěn horního patra | Foto: Ivan Holas

„Nejčastější příčinou bývá nedodržování bezpečnostních předpisů, a to hlavně ve stavebnictví, protože nejvíce smrtelných úrazů bývá při pádech z výšky. To se bohužel děje při výstavbě budov, při nedostatečných opatřeních proti pádu, kdy stavebníci šetří na bezpečnostních opatřeních a potom zaměstnanci padají z výšky a většinou to dopadá špatně,“ vysvětluje Milan Pavelčík.

Nejčastěji se pak lidé v práci zraní během tak běžné činnosti, jakou je chůze.

„Takový úraz většinou vypadá tak, že si někdo zlomí ruku nebo nohu, narazí hlavou. Měl jsem případ, kdy pracovnice zakopla o bedýnku, kterou si tam před pěti vteřinami postavila. Spadla tak nešťastně, že si rozrazila obličej o hranu stolu, který byl přes uličku,“ popisuje Milan Pavelčík.

Lidé často na pracovišti neudržují dostatečný pořádek. Nejsou vymezené trasy, po kterých zaměstnanci přecházejí. Všude je hodně strojů, materiálu, pracoviště jsou - zejména ve starších výrobnách - malá. Nejsou například i dostatečně označené schody.

To vše by měli zaměstnavatelé napravit.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme