Nejvíce nehod se stane na silnicích prvních tříd, ukazuje riziková mapa

K nejnebezpečnějším silnicím v České republice stále patří silnice prvních tříd. Ukazuje to nejnovější vydání takzvané rizikové mapy EuroRap, kterou dnes v poledne zveřejní Ústřední automotoklub a společnost AF-CityPlan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuriózní dopravní nehoda na silnici z Karlových Varů do Plzně | Foto: HZS Karlovarského kraje

Hodnotilo se asi 6500 kilometrů silnic první třídy včetně dálnic a rychlostních komunikací.

Hlavní tahy jsou na mapě EuroRap rozděleny podle počtu nehod do pěti kategorií. Označení vysoce rizikové si vysloužilo 25 úseků o celkové délce asi 350 kilometrů.

„Jsou to vždycky poměrně zatížené úseky směrově nerozdělených silnic první třídy o délce od čtyř do třiceti kilometrů,“ popisuje Jiří Landa, technický ředitel a jednatel společnosti AF-CityPlan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Riziková mapa EuroRap upozorňuje na nejnebezpečnější silnice v Česku. Přiblížil ji Jiří Landa ze společnosti AF-CityPlan

Ze studie vyplývá, že nejbezpečnější jsou dálnice a rychlostní komunikace.

„Dálnice je primárně navržena pro rychlý automobilový provoz bez střetu s ostatními účastníky silničního provozu a s mimoúrovňovými křižovatkami,“ vysvětluje Landa.

„Silnice první třídy naopak mají všechna rizika, která můžeme na silnicích potkat, to znamená střety s protijedoucími vozidly, střety s pevnými překážkami a nárazy v křižovatkách,“ dodává.

Riziková mapa ČR 2011 - 2013

Číst článek

Riziková mapa EuroRap je sestavována pravidelně už od roku 2008. Z nejnovějšího vydání podle Landy vyplývá, že na českých silnicích je o něco bezpečněji než v předchozích letech, mírně totiž klesl počet nehod.

„Můžeme to přičítat jak zkušenějším řidičům, tak zejména kvalitnějším a bezpečnějším automobilům,“ přibližuje Landa. „Ale nemůžeme to přičítat výrazně zlepšenému stavu silniční sítě,“ upozorňuje.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme