Nejvíce žadatelů o azyl přišlo ze Slovenska

Nejvíce žadatelů o azyl v České republice přišlo letos ze Slovenska. Podle Hospodářských novin jich více než třetina přišla během uplynulého měsíce. Odborníci ale tvrdí, že nemají na získání azylu v Česku nárok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v uprchlickém táboře Červený Újezd u Bíliny | Foto: unhcr.cz

Podle mluvčí ministerstva vnitra Radky Kovářové slovenští žadatelé v podstatě zneužívají české azylové právo. Kdyby totiž přišli do České republiky v rámci volného pohybu osob v Evropské unii, stát by se o ně nemusel starat tak, jako o žadatele o azyl. Nemusel by jim poskytnout ubytování a stravu.

" Tito lidé mají možnost sem přijet, pobývat tady a případně si hledat práci. Ale nějakou výraznou státní podporu nemohou očekávat. Každopádně je to podle našeho názoru problém Slovenské republiky, která se měla o své občany postarat," řekla mluvčí.

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek tvrdí, že Slováky k nám vede tíživá sociální situace. Na vině jsou tvrdé dopady slovenských ekonomických reforem.

"Slováci by si měli uvědomit, že reformy dopadají na některé skupiny obyvatel, zejména na Romy a nezaměstnané, tak, že nemají jiného východiska než emigrovat. Myslím si, že slovenské úřady s tím i počítají. Nejsem si jistý, jestli je tam nějaká dobrá vůle situaci nejchudších Romů řešit. Domnívám se, že se tam rozhodně nikdo nezlobí, že tito Romové opouštějí Slovensko a pokoušejí se svou existenci najít v České republice," vysvětlil.

Podle Kovářové nicméně situace není zatím nijak vážná a rozhodně nemůže ohrozit fungování azylových zařízení.

David Vandrovec, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme