Nejvíce žadatelů o azyl přišlo ze Slovenska

Nejvíce žadatelů o azyl v České republice přišlo letos ze Slovenska. Podle Hospodářských novin jich více než třetina přišla během uplynulého měsíce. Odborníci ale tvrdí, že nemají na získání azylu v Česku nárok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v uprchlickém táboře Červený Újezd u Bíliny | Foto: unhcr.cz

Podle mluvčí ministerstva vnitra Radky Kovářové slovenští žadatelé v podstatě zneužívají české azylové právo. Kdyby totiž přišli do České republiky v rámci volného pohybu osob v Evropské unii, stát by se o ně nemusel starat tak, jako o žadatele o azyl. Nemusel by jim poskytnout ubytování a stravu.

" Tito lidé mají možnost sem přijet, pobývat tady a případně si hledat práci. Ale nějakou výraznou státní podporu nemohou očekávat. Každopádně je to podle našeho názoru problém Slovenské republiky, která se měla o své občany postarat," řekla mluvčí.

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek tvrdí, že Slováky k nám vede tíživá sociální situace. Na vině jsou tvrdé dopady slovenských ekonomických reforem.

"Slováci by si měli uvědomit, že reformy dopadají na některé skupiny obyvatel, zejména na Romy a nezaměstnané, tak, že nemají jiného východiska než emigrovat. Myslím si, že slovenské úřady s tím i počítají. Nejsem si jistý, jestli je tam nějaká dobrá vůle situaci nejchudších Romů řešit. Domnívám se, že se tam rozhodně nikdo nezlobí, že tito Romové opouštějí Slovensko a pokoušejí se svou existenci najít v České republice," vysvětlil.

Podle Kovářové nicméně situace není zatím nijak vážná a rozhodně nemůže ohrozit fungování azylových zařízení.

David Vandrovec, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme