Nejvlivnější ženou Česka je opět Bradáčová. Druhá skončila eurokomisařka Jourová

Nejvlivnější ženou Česka se popáté stala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Druhá je opět eurokomisařka Věra Jourová (ANO) a na třetím místě skončila finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková. První desítku pak uzavírá ředitelka divize Správa ČEZu Michaela Chaloupková. Žebříček nejvlivnějších žen sestavil časopis Forbes.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a eurokomisařka Věra Jourová (ANO) | Foto: reuters/Filip Jandourek | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Lenka Bradáčovou do čela žebříčku dlouhodobě nominují její činy, odvaha a pracovitost, s jakou se pouští do největších tuzemských kauz, v nichž jde o propojení nejvyššího byznysu, politiky, lobbingu a stovek milionů nebo spíše miliard korun," uvedl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

Zmínil případy kolem bývalého hejtmana Davida Ratha, lobbisty Iva Rittiga, solárních elektráren Amun.Re, prodeje OKD nebo dohled nad kauzou dotací pro Čapí hnízdo spojenou s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem.

Nejbohatším Čechem je opět Kellner, novou tváří mezi dolarovými miliardáři je Křetínský

Číst článek

V první desítce převažují ženy z byznysu. Za eurokomisařkou Věrou Jourovou, která se už loni umístila na druhém místě, skončila finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková.

Čtvrté místo pak získala předsedkyně ekonimické a sociální rady OSN Marie Chatardová, která je ve srovnání s předchozím žebříčkem jediným novým jménem mezi prvními deseti nejvlivnějšími ženami republiky.

Páté místo patří finanční ředitelce Agrofertu Petře Procházkové, která skončila loni na místě čtvrtém.

Ještě jedna politička se dostala do první desítky. Na šestém místě skončila pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), pohoršila si tak oproti loňskému roku o jednu příčku.

Hodnocení nejvlivnějších žen

Poprvé přináší žebříček 100 jmen, loni v něm bylo 75 žen. Forbes celý rok sledoval více než 300 žen z Česka z nejrůznějších oborů. V širším výběru byly majitelky firem, manažerky, ženy působící ve veřejné sféře, finančnictví či justici, ale i v neziskovém sektoru, kultuře či sportu.

Redakce pak ženám přiděluje body v několika základních kriteriích. Hodnotí třeba hospodářské výsledky firem či šíři pravomocí političek. Vychází z metodiky amerického Forbesu. Ke spolupráci zve poradce, odborníky a znalce jednotlivých odvětví.

V USA má Forbes téměř stoletou tradici, v češtině vychází od listopadu 2012 a přináší hlavně zprávy ze světa byznysu a ekonomiky.

10 nejvlivnějších žen Česka
1.Lenka Bradáčovávrchní státní zástupkyně v Praze
2.Věra Jourovákomisařka Evropské unie
3.Kateřina Jiráskováfinanční ředitelka PPF
4.Marie Chatardovápředsedkyně ekonomické a sociální rady OSN
5.Petra Procházkováfinanční ředitelka Agrofertu
6.Adriana Krnáčováprimátorka Prahy
7.Michaela Erbenovávýkonná ředitelka MMF
7.Kamila Horáčkováředitelka investic pojišťovny Axa Winterthur
8.Libuše Šmuclerovágenerální ředitelka Czech News Center
9.Michaela Chaloupkováředitelka divize Správa a členka představenstva firmy ČEZ

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme