Nejvlivnější ženou Česka je podle Forbesu Schillerová. Čtvrté místo nově patří Kellnerové

Nejvlivnější ženou Česka zůstala podle časopisu Forbes ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pořadí se nezměnilo ani na dalších dvou místech, druhá je eurokomisařka Věra Jourová (za ANO) a třetí pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Do první desítky se nově dostala na čtvrtou pozici Renáta Kellnerová, vdova po zesnulém majiteli PPF Petru Kellnerovi a na desáté místo spolumajitelka dodavatele stavebnin DEK Petra Kutnarová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvlivnější ženy Česka: Schillerová, Jourová a Bradáčová | Foto: Úřad vlády/Michaela Danelová, iROZHALS.cz | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Pokud vliv měříme i tím, nakolik lidí mají přímý dopad různá její rozhodnutí, není nadále vlivnější Češky než Alena Schillerová,“ uvedl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

Žádná jiná žena v Česku podle něj momentálně nehospodaří s větším množstvím peněz. „V čase nynější koronavirové krize a jejích dopadů navíc ještě posílila svůj vliv na různá odvětví a dění v Česku,“ doplnil.

Nejbohatším člověkem byl loni Bezos před Muskem a Arnaultem. Mezi Čechy byl nejvýš Kellner

Číst článek

Vdova po zesnulém Petru Kellnerovi byla na konci května jmenována správcem pozůstalosti, a tak nyní kontroluje třísetmiliardový majetek, i když zatím dědické řízení není uzavřeno, uvedl Forbes ke čtvrtému místu Kellnerové v žebříčku.

„Paní Kellnerová je také součástí řídicího výboru, který funguje jako poradní orgán současného výkonného ředitele Ladislava Bartoníčka,“ doplnil.

Z koaliční vlády ANO a ČSSD v žebříčku na stejném sedmém místě jako loni zůstala také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Z první desítky vypadla loni osmá personální ředitelka Home Creditu Renata Mrázová a majitelka realit a zakladatelka neziskové organizace Women for Women Ivana Tykač, která se z loňského desátého posunula na letošní 12. místo.

150 nejvlivnějších žen

Žebříček nejvlivnějších žen Forbes vydal podesáté, letos v něm představil 150 jmen významných Češek z nejrůznějších oborů, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor.

Nejbohatší Čech Petr Kellner: vydělal na privatizaci, se Zemanem jezdil do Číny a pomáhal školákům

Číst článek

Redakce sledovala více než 350 žen, v širším výběru byly majitelky firem, manažerky, ženy působící ve veřejné sféře, finančnictví či justici, redakční tým ale sleduje i neziskový sektor, ženy z kultury či sportu.

Jednotlivé ženy v každé kategorii redaktoři hodnotili podle několika kritérií, vycházeli z metodiky amerického Forbesu a spolupracovali s odborníky a znalci jednotlivých odvětví, se kterými pořadí konzultovali. U majitelek a manažerek Forbes podle Šimůnka sleduje například hospodářské výsledky firem a akvizice, počty zaměstnanců a zákazníků a objem peněz, nad nimiž mají kontrolu a přímý vliv.

„V sekci politiky a veřejné správy posuzujeme pozice a reálné pravomoci a počet lidí i objem peněz, které rozhodnutí dotyčných žen mohou přímo ovlivnit. Důležitým kritériem je pro nás i to, jak jsou tyto ženy ze svých funkcí odvolatelné a kdo všechno má přímý vliv na jejich rozhodování,“ dodal šéfredaktor Forbesu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme