Sněmovna chce, aby činnost České pošty prověřil Nejvyšší kontrolní úřad. Ten o šetření teprve rozhodne

Sněmovna chce, aby Nejvyšší kontrolní úřad prověřil činnost České pošty. Schválila proto podnět k tomu, aby takovou kontrolu uskutečnil bez zbytečného odkladu. Současně vyjádřila podporu vládě, ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) i vedení pošty při transformaci tohoto státního podniku s cílem ho optimalizovat a finančně stabilizovat. Sněmovna se tak usnesla ve středu na závěr zhruba čtyřhodinové mimořádné schůze.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

O tom, zda Nejvyšší kontrolní úřad skutečně Českou poštu zkontroluje, se teprve bude rozhodovat (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mimořádnou schůzi k situaci v České poště vyvolalo opoziční hnutí ANO. Opozice se svými návrhy usnesení neuspěla, koaliční většina naopak prosadila dva body, které vznesl poslanec STAN Ondřej Lochman. Pro podnět ke kontrole ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu však hlasovali i poslanci opozice.

Poslanecká sněmovna vyjadřuje podporu vládě ČR, místopředsedovi vlády a ministrovi vnitra @Vít Rakušan i vedení Pošty s. p., při další transformaci Pošty, s. p., s cílem jí optimalizovat a finančně stabilizovat. 👍🏻

19:57 – 19. 04. 2023

Spory vyvolává rozhodnutí pošty zrušit zhruba desetinu jejích poboček. Tento krok už schválila vláda. Zástupci ANO Rakušanovi vyčítají například špatnou komunikaci s veřejností i se starosty a primátory ohledně dalšího působení pošty.

Ředitelka Svazu měst a obcí: Logika výběru rušených poboček pošty nám není známá

Číst článek

V rozpravě si stěžovali i na to, že nemají k dispozici analýzu, podle níž pošta k rušení poboček přistoupila. Rakušan už dříve označil rušení poboček za „záchrannou brzdu“.

Ve středu před poslanci uvedl mimo jiné, že i po snížení počtu poboček zůstane v České republice nejrozsáhlejší síť pošty v zemích Evropské unie. Pobočky se omezují ve 113 městech.

Rozhodnutí teprve padne

O tom, zda Nejvyšší kontrolní úřad skutečně Českou poštu zkontroluje, se teprve bude rozhodovat. Širší vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, kolegium, rozhodne o tom, zda ji zařadí do plánu kontrol. Nejvyšší kontrolní úřad kontroloval státní poštu naposledy v roce 2017 a zjistil tehdy některé nedostatky.

Pošta například v letech 2015 a 2016 nakoupila nábytek pro své pobočky, ale tento nábytek ležel ještě v roce 2018 ve skladu. „Neexistuje také dlouhodobá koncepce rozvoje České pošty, kterou by resort měl mít vypracovanou a podle které by se měl podnik rozvíjet,“ konstatoval tehdy Nejvyšší kontrolní úřad.

Management pošty, to je evidentně kapitola sama pro sebe. Přitom jsem nikde nečetla, že by se jim sahalo na platy, nebo se mezi nimi propouštělo.

07:40 – 19. 04. 2023

10 47

Poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová měla připravených sedm bodů usnesení, a to včetně podnětu k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Chtěla mimo jiné, aby Rakušan předložil analýzu, podle níž vybrala pošta jednotlivé pobočky ke zrušení.

Ani jedno z jejích navrhovaných usnesení Sněmovna nepřijala. Schválila pouze dva body poslance koalice Lochmana, z nichž jeden rovněž obsahoval podnět k Nejvyšší kontrolní úřad.

Vláda schválila snížení minimálního počtu poboček pošty o 300 na 2900. Konkrétní místa může změnit

Číst článek

„STAN dnes (ve středu, pozn.red.) vyhrál, ale ti skuteční starostové, ti prohráli,“ prohlásila po hlasování o usnesení předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Předseda klubu SPD Radim Fiala vyjádřil své zklamání nad tím, že se nepodařilo přesvědčit vládní koalici o nesprávnosti její koncepce.

„Schválit si podporu ministru Rakušanovi a vládě v době, kdy jste přivedli Českou poštu téměř do insolvence, je něco neuvěřitelného,“ konstatoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme