Podnik ČPP Transgas by podle kontrolorů měl resort zrušit. Je ztrátový a nezajišťuje zájem státu

Nejvyšší kontrolní úřad po prověrce státního podniku ČPP Transgas konstatoval, že ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo jako zakladatel rozhodnout o zrušení podniku. Úřad o tom informoval v pondělí na svých stránkách. Transgas podle kontrolorů „nezajišťuje žádný významný zájem státu“, jen prodává, pronajímá nebo spravuje nemovitosti a plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo zadá. Také je dlouhodobě ve ztrátě.

Praha (Aktualizováno: 9:32 17. 1. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad po prověrce státního podniku ČPP Transgas konstatoval, že ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo jako zakladatel rozhodnout o zrušení podniku (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Jako jediný důvod, proč není možné státní podnik ČPP Transgas zrušit, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu pohledávku 4,6 miliardy korun z jamburgských dohod. Ty vychází z dohody z roku 1985 mezi vládou Československé socialistické republiky a Sovětským svazem o „spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu“.

NKÚ by měl prověřit finance vynaložené na českou olympijskou výpravu v Tokiu. Podnět podali senátoři

Číst článek

„Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat. Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí,“ uvedl Nejvyšší kontrolní úřad na svém webu.

Právě tato pohledávka tvoří 91 procent aktiv státního podniku. Zkresluje tak jeho účetnictví.

ČPP Transgas je také dlouhodobě ve ztrátě. Podle kontrolorů dosáhla v letech 2016 až 2020 celkově 22,8 milionu korun. Podnik měl v roce 2020 osm zaměstnanců a náklady na jejich mzdy činily pět milionů korun. Rostly také částky na zaměstnanecké benefity, které dosáhly 70 500 korun ročně na jednoho zaměstnance.

Kontroloři odhalili na ministerstvu zahraničí problém s nákupem aut i opravami budov za miliony

Číst článek

„Ke ztrátovému hospodaření přispívá také fakt, že Transgas sídlí v pronajatých prostorách. Za ty v letech 2017 až 2020 zaplatil téměř šest milionů korun,“ uvádí kontrolní úřad.

Na základě toho doporučuje Nejvyšší kontrolní úřad ministerstvu průmyslu a obchodu, aby ČPP Transgas označilo jako „zbytný státní podnik a v souladu se Strategií vlastnické politiky státu“ ho zrušilo.

Ministerstvo v pondělí v reakci sdělilo, že se bude zveřejněnými závěry kontrolní akce podrobně zabývat.

„Už nyní ale je možné uvést, že s některými závěry nesouhlasíme. Podle našeho názoru není možné zrušit státní podnik, který spravuje nemovitý majetek v hodnotě stovek milionů korun, neboť stále plní nezbytné úkoly v rámci aktivit státu i samotného ministerstva průmyslu a obchodu,“ sdělil ČTK Marek Vošahlík z tiskového oddělení ministerstva.

ČPP Transgas

Historie Transgasu sahá do roku 1971, kdy byl založen národní podnik Tranzitní plynovod jako součást Českých plynárenských podniků. Z původního národního podniku se po založení státního podniku Český plynárenský podnik stal v lednu 1989 odštěpný závod Tranzitní plynovod. Název Transgas se poprvé objevil v názvu závodu v lednu 1994.

VIDEO: Podívejte se, jak šel Transgas za devět měsíců k zemi. Novou budovu čekají změny, přibudou byty

Číst článek

V dubnu 1995 pak česká vláda rozhodla o založení státního podniku Transgas. Do obchodního rejstříku byl zapsán Transgas jako státní podnik v lednu 1998. O prodeji českého plynárenství, tedy Transgasu a distribučních společností, začala jednat vláda Miloše Zemana (ČSSD), která Transgas prodala německé společnosti RWE za 4,1 miliardy eur (tehdy asi 125 miliard korun).

Státní podnik byl po založení akciové společnosti Transgas, a. s., zachován jako samostatný právní subjekt ve formě tzv. zbytkového státního podniku, který byl ke dni 20. 6. 2001 přejmenován na ČPP Transgas.

V majetku ČPP Transgas zůstaly některé jednotlivé nemovité věci, především pozemky a nemovitosti i s nevyjasněným způsobem nabytí majetku státem a dále pohledávky a závazky podniku vyplývající ze zahraničních aktivit ČSSR, resp. České republiky, konkrétně při spolupráci na výstavbě dálkového plynovodu Jamburg.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme