Česko nehodnotí spolupráci s mezinárodními organizacemi. Ročně jim přitom vyplatí 4,4 miliardy

České republice se nedaří zefektivnit spolupráci s mezinárodními organizacemi ani dosáhnout plánovaných úspor. Ministerstvo zahraničí, které by mělo spolupráci koordinovat, nemá ani dostatek informací k hodnocení. Jak přitom v pondělí informoval Nejvyšší kontrolní úřad na svých stránkách, stát ročně vyplatí mezinárodním organizacím 4,4 miliardy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Kontroloři prověřovali prostředky, které stát vyplatil mezinárodním organizacím mezi lety 2014 a 2018. Spolupráci s nimi by mělo koordinovat ministerstvo zahraničí a jednotlivé resorty pak mají na starost už jen přímé konkrétní kroky, které spadají do jejich agendy.

Česko by mělo poslat 50 milionů třem organizacím na humanitární pomoc, projedná to vláda

Číst článek

Jednotlivé resorty by proto měly ministerstvo zahraničí o spolupráci s těmito organizacemi informovat. Nejvyšší kontrolní úřad ale zjistil, že se tak neděje.

„Nové smlouvy s mezinárodními organizacemi nebo nové finanční závazky vůči těmto organizacím by měla nejdříve schválit vláda a mělo by o nich vědět i ministerstvo zahraničních věcí. Kontroloři ale zjistili, že u poloviny z 28 případů uzavřely resorty spolupráci, aniž by o nich vláda a ministerstvo zahraničních věcí věděly,“ uvedli kontroloři na svém webu.

Resort by také podle nich měl mít přehled, s kterými organizacemi stát spolupracuje a jaké to pro něj má přínos. Ministerstvo ale tyto informace nemá a neplní tak usnesení vlády. Nejvyšší kontrolní úřad proto musel jednotlivé resorty a Českou národní banku oslovit sám. Díky tomu zjistil, že v roce 2018 stát spolupracoval s 477 organizacemi, kterým zaplatil 4,4 miliardy korun.

Miliony pro organizace

„V roce 2013 uložila vláda resortům, aby vytipovaly, kde by mohla Česká republika při spolupráci s mezinárodními organizacemi ušetřit. U 16 organizací navrhly resorty úspory celkem přes 18 milionů korun, tedy 0,5 procenta všech ročních výdajů na spolupráci s mezinárodními organizacemi. Ministerstvo zahraničních věcí ale nesledovalo, jestli k úsporám skutečně došlo,“ popsal Nejvyšší kontrolní úřad.

‚Mohla by utrpět prestiž republiky.‘ Kvůli šetření na předsednictví je v ohrožení i pořádání konferencí

Číst článek

Ještě v roce 2018 přitom resort zahraničních věcí a další zaplatily 10,5 milionu organizacím, u kterých navrhovaly členství ukončit.

Situaci měla zlepšit pracovní skupina, kterou v roce 2015 založilo ministerstvo zahraničí. Jejím úkolem bylo zlepšení spolupráce a výměna informací mezi resorty. Sešla se ale jen jednou. „Další čtyři roky ji ministerstvo zahraničních věcí nesvolalo ani nepoužilo podněty z této jediné schůzky. Koordinace mezi resorty, kterou má řídit ministerstvo zahraničních věcí, se nikam neposunula,“ dodali kontroloři.

Problémy pak našli i u resortu školství. Ministerstvo si například určilo cíle jen pro některé mezinárodní organizace.

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Pro zvětšení klikněte na obrázek. | Foto: NKÚ

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme