Netransparentní rozdělení stamilionů. Po kontrole na ministerstvu kultury podal úřad trestní oznámení

Nejvyšší kontrolní úřad podal dvě trestní oznámení v souvislosti s kontrolou na ministerstvu kultury, která se týkala udílení dotací. V nich byly podle kontrolorů netransparentně rozdělovány desítky až stovky milionů korun. Úřad podal také oznámení finančnímu úřadu. Kontrola se týkala let 2016 až 2018 a nedostatky našli kontroloři jak na straně ministerstva, tak na straně příjemců dotací.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Blíže je (trestní oznámení) ale nemůžeme komentovat a je na příslušných orgánech, jak budou dále postupovat,“ řekla ve čtvrtek mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Jana Gabrielová. Trestní oznámení byla podána Městskému státnímu zastupitelství v Praze.

Krácení příjmů i chybné žádosti. Miliony na festival v Karlových Varech ministerstvo dávalo proti pravidlům

Číst článek

Podle kontroly se každý rok zvyšoval objem peněz, které ministerstvo kultury přidělilo bez výběrového řízení. V letech 2011 až 2013 takto rozdělilo více než 68 milionů korun, v letech 2016 až 2018 to bylo už přes 112 milionů korun. Zároveň ministerstvo podle Nejvyššího kontrolního úřadu žadatele dostatečně nekontrolovalo a přidělovalo podporu i žadatelům, kteří nesplnili podmínky.

Například pořadatel karlovarského filmového festivalu minimálně za roky 2013 až 2017 každoročně vypracoval dvě verze vyúčtování – v prvním vykazoval zisk, v opraveném vyúčtování vykazoval ztrátu, ministerstvo kultury ale několik let za sebou vyúčtování přijalo bez výhrad a každoročně tomuto žadateli přidělilo dotaci, kterou požadoval, a to ve výši desítek milionů korun.

Značnou část těchto peněz měli pořadatelé festivalu vrátit do rozpočtu, což ale ministerstvo nepožadovalo, uvedli kontroloři. Zda se trestní oznámení týká dotací udělovaným festivalu, mluvčí kontrolního úřadu neupřesnila.

Mluvčí karlovarského festivalu Uljana Donátová sdělila, že jeho organizátoři nejsou obeznámeni s žádnými trestními oznámeními, která by se týkala festivalu.

‚Chceme garance‘

Mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová na dotaz, zda úřad zvažuje po zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu další podporu festivalu, uvedla, že filmový festival ve Varech je špičkový filmový festival.

Národní muzeum i opera. V účetnictví ministerstva kultury objevili kontroloři chyby za 3,5 miliardy

Číst článek

„Určitě ho chceme podpořit, ale samozřejmě budeme chtít garance, že účetnictví bude v pořádku a dotace bude čerpána v souladu se zákonem,“ uvedla.

Nejvyšší kontrolní úřad ve své zprávě zveřejněné v srpnu konstatovalo, že ministerstvo kultury v uvedených letech rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě, neefektivně a netransparentně, podpora byla roztříštěná a kvůli chybějícímu informačnímu systému náročná pro poskytovatele i příjemce.

I když resort podle kontrolorů už po předchozí kontrole před pěti lety slíbilo nápravu, nedostatky přetrvávaly.

K závěrečné zprávě kontrolorů ministerstvo kultury již dříve uvedlo, že od letošního roku platí příkaz ministra, který sjednotil a podrobně upravil systém dotací a do velké míry odstranil roztříštěnost, složitost, administrativní zátěž a neefektivitu dotačních výběrových řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme