Účetní závěrka ministerstva průmyslu je po urgencích kontrolorů v pořádku. Byly v něm chyby za 45 miliard

Opravená účetní závěrka ministerstva průmyslu a obchodu za rok 2020 je podle Nejvyššího kontrolního úřadu v pořádku. Původní verze obsahovala významné nesprávnosti. Přetrvávající výhrady mají kontroloři ke způsobu, jakým úřad v účetnictví vykazuje zálohy na dotace. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou v pondělí zveřejnil kontrolní úřad. Reakci ministerstva ČTK zjišťuje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Havlíček (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Kontroloři prověřili údaje závěrečného účtu, vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky ministerstva. „Kontrola se vedla i v otevřeném účetním období 2020. Ministerstvo tak mohlo průběžně opravovat účetní nesprávnosti, které kontroloři zjistili,“ upozornil Nejvyšší kontrolní úřad na svém webu.

Vláda utrácí na konci mandátu o polovinu víc než při nástupu k moci. Za vysoké schodky nemůže jen covid

Číst článek

Ministerstvo nejprve opravilo účetní zápisy za 45,1 miliardy korun. Následně úřad sestavil účetní závěrku, ve které kontroloři zjistili další významná pochybení za 1,9 miliardy korun. Ministerstvo i tyto případy opravilo a sestavilo závěrku novou, která už je podle kontrolorů v pořádku.

Ve vedení účetnictví kontroloři zjistili přetrvávající nedostatek ve vykazování záloh na dotace. Ten sice neměl vliv na účetní závěrku za loňský rok, ale projevoval se ve čtvrtletně sestavovaných a ministerstvem předávaných účetních záznamech.

Nejvyšší kontroloři se zaměřili na účetnictví Grantové agentury. Neopravila podle nich chyby za 114 milionů

Číst článek

„Jde přitom o významné účetní případy, které jen na kontrolovaném vzorku představovaly 27 miliard korun,“ uvádí kontrolní úřad.

Kontroloři také zjistili, že ministerstvo uzavřelo dohody o splátkách, na jejichž základě by dlužníci spláceli dluh resortu i více než 1000 let. Tyto dohody neobsahovaly některé zákonem stanovené náležitosti, což navíc způsobilo jejich nicotnost.

Kontrolory také zajímalo, zda úřad napravil nedostatky z předchozí kontroly. Z celkem 12 opatření provedlo ministerstvo úplně a správně deset opatření a dvě částečně, zjistil úřad.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme