Kontroloři zjistili v účetnictví ministerstva zdravotnictví nesprávnosti za 3,2 miliardy

Nejvyšší kontrolní úřad nezjistil při kontrole účetní závěrky ministerstva zdravotnictví za rok 2017 významné nesprávnosti | Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad nezjistil při kontrole účetní závěrky ministerstva zdravotnictví za rok 2017 významné nesprávnosti. Přesto kontroloři objevili chyby za celkem 3,2 miliardy korun a také nedostatky ve vnitřním kontrolním systému. Resort například neuzavřel smlouvu o poskytování právních služeb písemně. Nejvyšší kontrolní úřad to v pondělí zveřejnil na svých webových stránkách.

Praha (Aktualizováno: 8:28 11. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Většina nesprávností se týkala chybně vykázaných podmíněných závazků, které souvisí s transfery, a také nevykázání podmíněných pohledávek z předfinancování transferů v příloze účetní závěrky,“ informoval Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo rozdělilo na dotacích do regionů stovky milionů bez koncepce, uvedli nejvyšší kontroloři

Číst článek

Chyby byly podle něj také v přehledu o změnách vlastního kapitálu. Na vině je nesprávně nastavený algoritmus výpočtu některých položek. „Tyto údaje jsou tak nespolehlivé,“ doplňují kontroloři.

Protože ale chyby nebyly významné, podává podle Nejvyššího kontrolního úřadu účetní závěrka ministerstva zdravotnictví za rok 2017 „věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví, s výhradou uvedených nesprávností“.

Při kontrole zjistil úřad také nedostatky ve vnitřním kontrolním systému. „Měly negativní dopad na úplnost a průkaznost účetnictví, spolehlivost účetní závěrky a na dodržování povinností stanovených právními předpisy,“ dodávají kontroloři.

Část zahraničních lékařů pracuje v Česku bez aprobační zkoušky, odhalila kontrola ministerstva

Číst článek

Resort například neuzavřel písemně smlouvu o poskytování právních služeb, i když ji měl povinnost zveřejnit ji v registru smluv. Navzdory tomu došlo k plnění smlouvy a vyplacení sedmi milionů korun.

„Ministerstvo zdravotnictví tím porušilo zákon o registru smluv a zákon o rozpočtových pravidlech. Nejvyšší kontrolní úřad proto podal oznámení o porušení rozpočtové kázně finančnímu úřadu,“ dodali kontroloři, kteří také zjistili, že se ztratily některé smlouvy na právní služby z předchozích let.

Resort už přijal na základě zjištění Nejvyšší kontrolního úřadu opatření, aby se podobná pochybení neopakovala. „Ministerstvo zdravotnictví bezodkladně přijalo ke všem zjištěným nesrovnalostem a nedostatkům opatření k jejich odstranění a nastavilo kontrolní mechanismy tak, aby se uvedené nesprávnosti a nedostatky již v dalším účetním období neopakovaly,“ napsala serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme