Kontroloři prověří, jak resort financí napravil prohřešky při vymáhání zahraničních pohledávek

Nejvyšší kontrolní úřad prověří, jak ministerstvo financí spravuje zahraniční pohledávky civilního charakteru. Vedení úřadu zařadilo nově tuto kontrolu do svého letošního plánu. Kontrola začne v září a skončit má v dubnu příštího roku, sdělil mluvčí úřadu Václav Kešner.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad prověří, jak ministerstvo financí spravuje zahraniční pohledávky civilního charakteru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Ke konci roku 2018 evidovala Česká republika zahraniční pohledávky převážně vůči rozvojovým zemím v celkové výši 26,4 miliardy korun. Z toho pohledávky civilního charakteru představovaly zhruba 18,7 miliardy korun.

NKÚ prověří peníze na rozvoj internetu, na podporu inkluze ve školách i na rekonstrukci nádraží

Číst článek

Ministerstvo rozlišuje zahraniční pohledávky civilního charakteru a speciálního charakteru s tím, že pohledávky speciálního charakteru vznikly z dodávek a úvěrů pro vojenské účely a vztahují se na ně zvláštní zákony.

Úřad zahraniční pohledávky prověřoval už v roce 2013, a jak tehdy uvedl, ministerstvo nebylo při jejich vymáhání úspěšné. Zjistil tehdy řadu nedostatků. Šlo například o nevýhodně koncipované smlouvy uzavřené bez výběrového řízení nebo vysoké náklady spojené s vedením účtů.

Trestní oznámení

Zjistil také promlčenou pohledávku, v rámci které mělo ministerstvo inkasovat 15 milionů amerických dolarů, tedy asi 348 milionů korun v nynějším kurzu. Kvůli tehdejším zjištěním podal NKÚ trestní oznámení.

Cesta do Peru stála 900 tisíc, je normální mít den volna, uvedl prezident NKÚ Kala

Číst článek

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) tehdy řekl, že za jeho působení nebyla podepsána žádná deblokační smlouva bez výběrového řízení, který by byla nevýhodná pro stát. Zároveň upozornil, že smlouvy bez výběrového řízení byly uzavřeny v letech 1999 až 2004, jak uvedli i kontroloři.

Úřad se chce nyní zaměřit hlavně na to, jak se ministerstvo se zjištěnými problémy vypořádalo a jestli se podařilo praxi spojenou s pohledávkami zlepšit, uvedl mluvčí.

Ministerstvo financí pohledávky začalo spravovat na základě dohod z 90. let uzavřených v souvislosti s rozdělením České a Slovenské Federativní Republiky. Koncem roku 1998 představovaly civilní pohledávky 122 miliard korun, ke konci roku 2012 spravovalo ministerstvo tyto pohledávky v objemu 16 miliard korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme